Gündem Haberleri

  Babacan: Türkiye koalisyonlar döneminde hep kaybetmiştir

  A.A
  08.07.2007 - 14:39 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, “Yakın tarihimiz gösteriyor ki Türkiye koalisyonlar döneminde hep kaybetmiş. Dolayısıyla Türkiye'ye bir hamle daha yaptırabilmemiz için bir 5 yıl daha Türkiye'nin parlak bir dönem geçirebilmesi için tek partiye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum” dedi.

  Babacan, Samanyolu TV'de canlı olarak yayımlanan Pazar Sohbeti programında, Türkiye'nin AB sürecini, yaklaşan genel seçimleri ve ekonomiyi değerlendirdi.

  Geçen Nisan ayı sonunda Genelkurmay'ın internet sitesinde yer alan ve bazı kesimler tarafından “muhtıra” olarak nitelendirilen bildiren sonra yurt dışında nasıl bir hava oluştuğu ve Türkiye'nin imajının nasıl değiştiğine ilişkin bir soru üzerine Babacan, AB Başmüzakerecisi görevi gereği yurt dışına sık çıktığını ve yoğun iletişim halinde bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

  “4,5 yıldır her toplantıda Türkiye bir öncekine göre daha iyi bir konumda oldu. Yaptığı reformlar sonucunda Türkiye, birden bire bütün dünyada bir başarı örneği olarak anılmaya başlandı ve 'gelişmekte olan ülkeler arasında yıldız' denildi. Her toplantının başında veya sonunda gelip bize tebrik eden insanlar oldu. Fakat son birkaç aydır Türkiye'de yaşadıklarımız, Genelkurmay'ın bildirisi, Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu karar, Türkiye'de hem demokratik sistemin işleyişiyle ilgili hem de hukuk çerçevesinin sağlamlığı ile ilgili soru işaretleri oluşturdu. Bundan sonra katıldığımız toplantılarda o eski tebrik beyanlarından öte adeta Türkiye'nin başına kötü bir iş gelmiş de bize nasıl yardımcı olunabilir gibi bir eda ile yaklaşıldığını gördük.”

  Babacan, tüm olumsuz gelişmelere rağmen hala Türkiye'ye güven duyulduğunu ve “Türkiye sapasağlam yoluna devam edecek” beklentisinin hakim olduğunu belirterek, “Zaten farklı bir algılama olsaydı, bunun çok daha olumsuz sonuçlarını görürdük” dedi.

  FRANSA CUMHURBAŞKANI SARKOZY'NİN TÜRKİYE'YE TAVRI

  AB sürecinde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'ye karşı olumsuz tavrının önemli olup olmadığıyla ilgili bir soru üzerine de Babacan, “Sarkozy'nin tavrı kuşkusuz önemli. Ama öte yandan da şu bir gerçektir ki Türkiye, bütün üye ülkelerin oy birliği ile bu süreci başlattı. Sarkozy'nin yaptığı, AB'nin prensiplerine çok da uygun bir davranış değil. Çünkü AB'yi AB yapan güvenirliliğidir, verdiği sözü tutmasıdır” yanıtını verdi.

  İKTİDARIN 4,5 YILDA YAPTIKLARI

  “Seçim çalışmalarınızda AKP'nin çalışmalarını nasıl özetliyorsunuz?” şeklindeki bir soru üzerine Babacan, geçmiş dönemde kısa dönemli dahi olsa hükümetlerin her zaman yıprandıklarını, fakat kendilerinin 4,5 yıllık iktidar döneminden sonra halkın karşısına “alınları ak, başları dik” olarak çıktıklarını ve halkın olumlu tavırlarıyla muhatap olduklarını kaydetti.

  Babacan, son 4,5 yılda çok hızlı bir kalkınma hamlesi gerçekleştirildiğini, enflasyonun tek rakamlı hanelere indirildiğini, enflasyonda kalıcı inişten sonra paradan 6 sıfırın atıldığını, milli gelirin 181 milyar dolardan 400 milyar dolara çıktığını, faizlerin yüzde 66'lardan yüzde 18'lere indiğini, yılda ortalama yüzde 7,3 büyüme gerçekleştiğini, ihracatın 36 milyar dolardan 95 milyar dolara çıkartıldığını vurguladı.

  Bakan Babacan, “Bundan sonraki dönem için en önemli hedefimiz enflasyonda düşük tek hane. Yani yüzde 8-9 değil de orta vadede bizim yüzde 4 hedefimiz var. Oralara indirmek, bundan sonraki dönemde en önemli hedefimiz olacak” diye konuştu.

  Sosyal alanda da önemli iyileştirmeler gerçekleştirildiğini anlatan Babacan, son 4 yıl içerisinde Türkiye'de 110 bin yeni sınıf inşa edildiğini, ilköğretim okullarına 550 bin bilgisayar ve ücretsiz kitap dağıtıldığını, sağılık sisteminin bütün vatandaşlara eşit şekilde açıldığını ifade etti.
  Babacan, 2002 yılında 184 YTL olan asgari ücretin 419 YTL'ye, 508 YTL olan ortalama bir memur maaşının ise bugün bin 50 YTL'ye çıktığını, aynı dönemde enflasyon artışının ise bunun yarısı kadar olduğunu, emekli ve memur maaşlarında da önemli iyileştirmeler yapıldığına işaret etti.

  Tüm bu yapılanların bazı kesimler tarafından yeterli görülmediğini belirten Babacan, “Tabiki halkımız daha da iyisine, en iyisine layık. Ancak Türkiye, 5 bin 477 dolarlık kişi başına geliri olan bir ülke. Kendimizi kişi başı geliri 25-30 bin dolarlık ülkelerle karşılaştırıp 'olmadı, yapamadınız, durumumuz çok kötü' derseniz gerçekten haksızlık yapmış olursunuz” değerlendirmesinde bulundu.

  EKONOMİNİN ZEMİNİ HUKUK VE DEMOKRASİ

  Ekonomiyi, sağlam yapılmış bir binaya benzeten Babacan, dönemlerinde yapılan reformlarla ekonominin 6-7-8 şiddetindeki depremlere dayanıklı hale getirildiğini söyledi.

  Babacan, “Siz binayı istediğimiz kadar sağlam yapın, zemin sağlam değilse o bina ayakta kalmaz. Bizim ekonomik yapımızın oturduğu zemin de demokrasi ve hukuk. Şu anda bizim demokrasi ve hukuk zeminiyle ilgili en ufak bir zayıflama soru işaretleri ekonomik dengelerimizi olumsuz etkileyecektir” dedi.

  MAZOT 1 YTL OLACAK VAATLERİ

  “(Mazot bir YTL olacak, herkese 350 YTL verilecek) şeklinde seçim vaatleri var, siz neden böyle vaatlerde bulunmuyorsunuz?” şeklindeki bir soru üzerine de Babacan, iktidar ihtimali olmayan, hatta barajı geçip geçemeyeceği belli olmayan partilerin bu tür vaatlerde bulunmasının normal olduğunu kaydetti.

  Bakan Babacan, “Biz bütün kamuoyu yoklamalarına göre bir numaralı, ikinci partinin de en az 2 katı kadar desteklenen bir partiyiz. Tek başına iktidar olma ihtimali en yüksek olan partiyiz. Dolayısıyla ileriye doğru vereceğimiz vaatlerde çok çok dikkatli olmak zorundayız. Dolayısıyla (mazot bir YTL olacak) demek (ben Türkiye'nin bütçesine büyük açıklar verdirteceğim) demektir” diye konuştu.

  ANAYASA MAHKEMESİ'NİN KARARI DEĞERLENDİRİLİYOR

  Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin Anayasa Mahkemesi'nin son verdiği kararla ilgili bir grup hukukçunun konuyu değerlendirmeye başladığını anlatan Babacan, yarınki Bakanlar Kurulunda da konunun değerlendirileceğini düşündüğünü bildirdi.

  TEK PARTİ İKTİDARININ ÖNEMİ

  22 Temmuz 2007 tarihinde bir genel seçim olduğunu, bu seçimlerde nasıl bir kompozisyon olacağı ve nasıl bir Meclis kurulacağının Türkiye'nin önümüzdeki 4-5 yıllık süreci açısından son derece belirleyici olacağına işaret eden Babacan, şöyle konuştu:
  “Yakın tarihimiz gösteriyor ki Türkiye koalisyonlar döneminde hep kaybetmiş. Tek partili, güçlü ve gerçekten halkı temsil eden hükümetler döneminde de çok başarılı olmuş. Yani Türkiye'de koalisyonlar işlemiyor. Dolayısıyla Türkiye'ye bir hamle daha yaptırabilmemiz için, bir 5 yıl daha Türkiye'nin parlak bir dönem geçirebilmesi için tek partiye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bunu ben bir AKPli olarak değil Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak söylüyorum.

  Biz AKP olarak Türkiye'de yaşayan her bir insanın kendi yaşam tarzını olduğu gibi kabul edeceğiz, ona saygı duyacağız, hatta onun yaşam tarzını sürdürebilmesinin garantisi de yine biz olacağız. Sadece bize oy veren kitleleri değil bize karşı olan insanların haklarının, hukuklarının koruyucusu biz olacağız. Onların daha müreffeh yaşam şartlarına ulaşması için gayret eden yine bizim hükümetimiz olacak.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı