Babacan: Seçim öncesi risk almayın

Hürriyet Haber
17.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2011 yılının reel sektör açısından ihtiyatlı olunması gereken bir yıl olduğunu belirterek, “Maceraya gerek yok. risk almayın diyoruz” dedi. Katıldığı bir televizyon programında gündeme ve ekonomiye ilişkin soruları yanıtlayan Ali Babacan, 2011 yılında Türkiye’nin olumsuz senaryolara karşı hazırlıklı olduğunu ve tedbirli davranmayı sürdürdüğünü ifade etti.

Fedakarlık yapıyoruz

3’üncü çeyrek sonu itibariyle toplam kamu net dış borç stoğunun 12 milyar dolara düştüğünü söyleyen Babacan şöyle konuştu: “Bu, milli gelirin yüzde 1.5’ine denk geliyor. Biz 2002’de devraldığımızda kamunun borcunun 3’te 2’si döviz borcuydu. Bizim geçen yıl bütçe hedefimiz milli gelirimizin yüzde 4.5’i kadar bir açıktı. 2011’de biz bunu yüzde 2.8’e çektik. Şu anda Avrupa Birliğinde bu kadar düşük bütçe açığı olan ülke hemen hemen yok. Biz bunu seçime gittiğimiz bir yılda yaptık. Düşünün seçime giden bir hükümet bırakın açıkları artırmayı, daha çok popülizm yapmak yerine tam tersine kamu açıklarını azaltarak gidiyor o döneme. Bu aslında sadece siyasi perspektiften baktığınızda istikrar ve güven adına bir fedakarlıktır. Bu günü kurtarma politikası değil, seçimden sonraki yılları da dikkate alan bir politikadır. ”

Reel sektöre zaman zaman çağrıda bulunduklarını ifade eden Babacan, “2011 yılı ihtiyatlı olunması gereken bir yıl. Maceraya gerek yok. Risk almayın diyoruz. Bazen bakıyoruz kumara benzer şeyler oluyor. Diyorlar ki ‘Şu artacakmış, öyle dediler onun için şöyle bir şey yaptık:’ Yap ama zar atar gibi olmasın. Zarda 1’de çıkar 6’da çıkar her şey çıkar. Kaybettiğiniz zaman da siz bilirsiniz” dedi.

Canlanma devam eder

Reel sektörün yatırım yaptığını, istihdam yarattığını ifade eden Babacan, 2010 yılında iç piyasanın canlandığını, bu yıl da canlanma beklediklerini söyledi. Ancak bu canlanmanın halkın borçlanarak yaptığı bir canlanma ise orada biraz dikkatli olunması gerektiğini anlatan Babacan, şöyle devam etti: “Biz bunu bütün banka genel müdürlerine anlattık. Kredilerinizi artırın ama 2011’de ölçülü gidin dedik. 2011’de büyüme hızımızı yüzde 4.5 olarak açıkladık. Yüzde 6.5-8.5 bir beklenti varken biz büyümeyi düşük tuttuk. Bilerek böyle açıkladık. Bir miktar nefes almamız gerekiyor, gücümüzü toplamamız gerekiyor.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı