Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Babacan: Satranç gibi ilerliyoruz

  ANKARA
  25 Nisan 2009 - 00:00Son Güncelleme : 25 Nisan 2009 - 00:17

  Türkiye-Ermenistan-Azerbaycan üçgeninde yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Dışişleri Bakanı Babacan, ilişkilerin tamamen normalleşeceğine inandıklarını belirtti. Bunun bir rüya olmadığına inandıklarını vurgulayan Babacan, "Bunun için çalışıyoruz. Kolay değil, oldukça karışık ama adım adım satranç oyunu gibi ileriye doğru hareket ediyoruz" dedi.

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ali Babacan, Türkiye ile Ermenistan ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin tamamen normalleşeceğine inandıklarını belirterek, "Bunun bir rüya olmadığına inanıyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Kolay değil, oldukça karışık ama adım adım satranç oyunu gibi ileriye doğru hareket ediyoruz" dedi. Babacan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) kapılarını ilk kez açtığı İkiz Kule binalarındaki Aspen Atlantik Grubu toplantısında, Türkiye ile Ermenistan ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkileri değerlendirdi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ve bazı ülkelerin eski dışişleri bakanlarının da katıldığı toplantıda açılış konuşmasını yapan Babacan, Türkiye’nin sadece bölgesindeki problemler ya da krizlerle ilgilenmediğini, aynı zamanda bu krizleri önlemek için çalıştığını da belirterek, şunları söyledi:

  Hedef tam normalleşme

  "Türkiye, dünyadaki uluslararası sorunlarda önemli bir rol oynuyor. Örneğin İsrail-Filistin sorunu, İran, Lübnan, Irak, Afganistan-Pakistan ilişkileri, Kafkaslar ve Balkanlar. Geçtiğimiz 1.5 yılda Türkiye-Ermenistan ve Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri konusunda da çok yoğun bir şekilde çalıştık. Güney Kafkasya konusundaki vizyonumuz, Türkiye ile Ermenistan ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin tamamen normalleşmesi ve bunu başardığımızda, bölgede yeni bir jeopolitik durumun oluşacağına inanıyoruz. Bir hedefimiz var ve bunun olabileceğine inanıyoruz. Bunun bir rüya olmadığına inanıyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Kolay değil, oldukça karışık, ama adım adım satranç oyunu gibi ileriye doğru hareket ediyoruz."

  Anlamlı mesaj/images/100/0x0/55ea5decf018fbb8f87b4c07

  Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşen Azerbaycan Savunma Bakanı Korgeneral Sefer Abiyev’den anlamlı mesaj geldi. Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Abiyev, Erdoğan’a, "Kamuoyuna yansıyan şekliyle Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde sorun çıkmasının mümkün olmadığını, iki ülkenin dost kalacağını" belirtti. Erdoğan ise, "Türkiye’den Azerbaycan’ı üzecek, sıkıntıya sokacak davranış beklenmemelidir" dedi. Görüşmede "İki ülke arasındaki güvenin teyit edildiği" bildirilirken, Abiyev’in Karabağ sorunu halledilmeden Türkiye’nin Ermenistan ile sınır kapılarını açmaması talebini yineledi.

  NEDİR

  ASPEN Atlantik Grubu, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın eski dışişleri bakanlarından oluşan bir girişim. Grubun faaliyetleri, eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright tarafından koordine ediliyor. Grubun amacı, Atlantik’in iki yakasındaki ortak küresel tehditlerin belirlenmesine yardımcı olmak için somut, tarafsız öneriler geliştirmek. Grup bugüne kadar, "Irak’ın Yeniden Yapılandırılması", "Terörizmle Mücadele", "Orta Doğu’da Barış" gibi konularda çözüm yolları aradı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı