Dünya Haberleri

  Babacan, New York'ta BM için kuliste

  Hürriyet Haber
  14.10.2008 - 11:52 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye’nin 2009-2010 dönemi BM Güvenlik Konseyi üyeliği için atakta. Pasifik ve Afrika tamam, sırada Asya ve Latinler var.

  Hafta sonunda New York’a gelen Babacan, Pazartesi günü Pasifik ve Afrika ülkelerinin BM’deki daimi temsilcileri ile biraraya geldi.

  Zeynep Gürcanlı YAZIYOR  Oylama 17 Ekim tarihinde New York’ta yapılacak ve “gizli” olacak.

  Türkiye, oylama haftasında, en üst düzeyde harekete geçerek, bizzat “oy kullanacak” daimi temsilciler üzerinde çalışıyor.

  Bu çerçevede Babacan’ın yaptığı toplantılarda, Pasifik ve Afrika ülkelerinin büyük çoğunluğunun “Türkiye’ye destek” sözü verdikleri ifade ediliyor. Ancak Türk diplomatlar, oylamanın gizli olacağını, Türkiye’nin rakipleri Avusturya ve İzlanda’nın da çalışmalarını etkin şekilde sürdürdüklerini, bu nedenle “her türlü sürprize hazır olunması gerektiğini” belirtiyorlar.

  SIRADA ASYA VE VE LATİNLER VAR

  Babacan bugün de, Türkiye’ye göre akşam saatlerinde Asya ve Latin Amerika ülkelerinin New York BM’deki daimi temsilcileri ile biraraya gelecek ve destek isteyecek. Babacan’ın “görüşme maratonu” oylamanın yapılacağı 17 Ekim’e kadar aralıksız sürecek. Diplomatlar, “emin olunmayan” kimi ülkelerin temsilcileriyle ikinci görüşmenin de yapılabileceğini ifade ediyorlar .

  BM Güvenlik konseyi üyeliği için 192 ülke oy kullanacak. Türkiye, Avusturya ve İzlanda’nın üye olduğu Avrupa grubu geçici güvenlik konseyi için ülkelerin oyların üçte ikisini alması gerekiyor. Aday olan üç ülkeden ikisi güvenlik konseyine seçilecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı