Babacan, Merkez’in taşınmasını erken açıkladı, Yılmaz zorda kaldı

Çiğdem TOKER
06.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı Ali Babacan’ın, Merkez Bankası’nın idare merkezini İstanbul’a taşıma planlarını bu konuyla ilgili açıklamasından bir gün önce Başkan Durmuş Yılmaz’la paylaştığı belirlendi. Babacan, konuyu bildirince Yılmaz, "Konuyu yetkili kurullarımızda tartışırız" dedi. Ancak, Babacan’ın resmi açıklamayı erken yapması, Durmuş Yılmaz için sürpriz oldu ve zorda kaldı.

MERKEZ Bankası’nın bağımsızlığı konusunu yeniden tartışmaya açan "İdare Merkezi’nin taşınması" açıklamalarının perde arkasında önemli ayrıntılar yer alıyor. Devlet Bakanı Ali Babacan, A.A’nın 3 Ağustos’ta servise verdiği haberde, Merkez Bankası İdare Merkezi’ni İstanbul’a taşıma kararı aldıklarını açıkladı. Merkez Bankası bu açıklamadan iki saat sonra elektronik ortamda bir duyuru yaparak, konunun daha önce gündeme geldiğini, ancak bu yönde alınmış bir kararları bulunmadığını bildirdi.

HEMEN DÖNDÜ: Ancak Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, bu duyurudan dört saat sonra A.A’ya "Bence mahsuru yoktur" diye açıklama yapınca "bağımsızlık" olarak değerlendirilen ilk tavırdan kısa sürede geri dönmekle eleştirildi. 3 Ağustos Perşembe günü art arda gelen bu mesajlar, kamuoyunda zihinsel bir karışıklığa yol açarken, mail açıklamasının yapıldığı saat 12.00 ile Yılmaz’ın A.A’ya açıklama yaptığı 16.00 arasında "neler olduğu" konusunda soru işaretlerine yol açtı.

BİR GÜN ÖNCE SÖYLEDİ: Olayın arka planında kayda değer bir ayrıntı vardı. Babacan, Merkez Bankası’nı İstanbul’a taşıma kararı aldıklarını Başkan Yılmaz’a bir gün önce, 2 Ağustos Çarşamba günü söylemişti. Yılmaz da telefonda Babacan’a, "Konuyu bankanın yetkili kurullarında tartışacağı" yanıtını vermişti.

ERKEN AÇIKLAMA SÜRPRİZİ: Yılmaz, hükümetin Merkez Bankası’nı taşıma kararından 24 saat önce Babacan’ın telefonuyla haberdar olmuştu. Ancak, bakana verdiği yanıt doğrultusunda konuyu önce Merkez Bankası’nın yetkili kurullarında tartışılacağını düşünmüştü. Bakanın, kendisine haber vermesinin üzerinden bir gün geçmeden A.A yoluyla bunu dünyaya duyuracağını tahmin etmemişti. Bu nedenle Babacan’ın, "Merkez Bankası’nı İstanbul’a taşıyoruz" açıklaması Başkan Yılmaz için hem sürpriz hem de "emrivaki" olmuştu.

TELEFONLARI SUSMADI: Bakanın bu açıklamasıyla, Merkez Bankası’nın telefonları çalmaya başladı. Bankalardan, piyasalardan, medyadan onlarca kişi, Merkez Bankası’na "Taşınıyor musunuz" diye sormaya başladı. Banka, konuya kendi cephesinden açıklık getirmenin kaçınılmaz olduğunu görerek, kısa ve net bir açıklama yaptı. Babacan’a haber vermeden yapılan bu mail duyurusunda, taşınma konusunun "daha önce gündeme geldiği", kanuna göre idare merkezinin Ankara olduğunu, şu an için bu yönde alınmış bir karar bulunmadığını açıkladı.

YILMAZ ZORDA KALDI: Ancak Merkez Bankası açısından mevcut durumu izah eden ve yeterli netlikte olan bu açıklama, Babacan açısından "eksik" olarak algılandı. Ve Yılmaz’a bu duyurudan kısa bir süre sonra "Taşınma konusunun bir gün önce kendisine söylendiği" hatırlatıldı. Bunun üzerine A.A’ya açıklama yapan Yılmaz’ın asıl amacı, konudan önceden haberdar olduğu mesajını piyasalara vermekti. Ancak, A.A’ya yaptığı açıklama uzun, içeriği de birden fazla mesaj içerince kaçınılmaz "bağımsızlıktan geri dönüş" yorumları geldi. Yılmaz’ın vurgulamak istediği "Bana önceden böyle bir niyetten söz edildi" cümlesinin ise haberin en sonunda yer alması, niyetin hedefine ulaşamamasına yol açtı. Özet olarak Başkan Yılmaz, Banka Meclisi’nde bir süre tartışılacağını zannettiği bir konuda, Babacan’ın hükümeti öne çıkaran hızlı hamlesini önceden göremedi.

O ayakkabılar Yılmaz’ın burs verdiği öğrencilere aitmiş

MERKEZ Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, bugünlerde iki taşınma konusuyla birden meşgul. Banka İdare Merkezi’nin İstanbul’a taşınması tartışılırken, Yılmaz da Yenimahalle’de yaşadığı bahçeli evinden bankanın Oran’daki tripleks konutuna geçmek üzere. Durmuş Yılmaz ile eşi, Serdengeçti’nin boşalttığı ve geçtiğimiz hafta badana boyası tamamlanan evi görmeye gitti. Mobilyaların tamamını taşımayı düşünmediği öğrenilen Yılmaz ailesi, konuta kişisel eşyalarını taşıdı. Başkan Yılmaz, geçtiğimiz hafta yeni konutta bir gün kaldı. Ailenin önümüzdeki günlerde lojmana geçeceği öğrenildi. Başkan Yılmaz’ın taşınma takvimi konusunda bilgi edinmeye çalışırken, bilinmeyen bir boyutu daha öğrendik. Nisan ayında Akşam Gazetesi’nde yayımlanan evin önündeki ayakkabılar Yılmaz Ailesi fertlerine ait değildi. Başkan Yılmaz, üç öğrenci okutuyordu. Evin önündeki ayakkabılar, o gün Yılmaz’ın başkanlığa atanmasını kutlamak üzere öğrenim giderlerini karşılayan aileyi ziyaret eden öğrencilere aitti.

İstanbul’daki yeni idare binasının maketi hazır

İSTANBUL’a taşınma tartışmasıyla bir kez daha gündeme oturan Merkez Bankası’nın Levent’teki arsası üzerine yaptırılacak yeni idare merkezinin mimari projesinin yıllardır hazır olduğu ortaya çıktı. Mimarlar Şaziment Arolat, Neşet Arolat ve oğulları Emre Arolat’ın çizdiği projenin maketi, Merkez Bankası’nın 7. katındaki İnşaat Genel Müdürlüğü katında cam mahfazası içinde bekliyor. Merkez Bankası’nın Levent-Maslak’taki 20 dönümlük arsası üzerinde kurulmak üzere, modüler olarak tasarlanan proje, 36 katlı idare merkezi ve Bankanın halen Unkapanı ve Karaköy’de faaliyet gösteren İstanbul şubesinin yeni binasıyla birlikte bir kompleks olarak hazırlandı. İdare Merkezi önce 45 kat olarak tasarlandı. Ancak başta askeri olmak üzere çeşitli çekinceler nedeniyle daha sonra 36 kata indirildi. Proje, hem estetik hem de donanımıyla çağdaş finans kuruluşlarının gereksinimlerine uygun bir anlayışla tasarlandı.

Taşınma olayı Saracoğlu döneminde de tartışıldı

MERKEZ Bankası’nın İstanbul’a taşınma fikri ilk kez, Turgut Özal’ın Başbakanlığı, Rüşdü Saracoğlu’nun Merkez Bankası Başkanlığı döneminde gündeme geldi. Konu Banka Meclisi’nde en az üç kez tartışıldı. Tartışmalar tutanaklara geçti ancak resmi bir karar alınmadı. 1999’daki Marmara Depremi’nden sonra Merkez Bankası’nın Unkapanı ve Karaköy’de iki binada faaliyet gösteren İstanbul şubesinin, deprem riski altında olduğu ortaya çıktı. Karaköy’de bina, sağlamlaştırıldı. Hükümetin idare merkezini, 2009’a kadar İstanbul’a taşımak istiyor. Bu tarih, Türkiye’nin IMF-Dünya Bankası’nın geleneksel Sonbahar Toplantıları’na evsahipliği yapacağı yılla örtüşmesi nedeniyle önemli.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı