Gündem Haberleri

  Babacan: Ekonomimiz olmadığı kadar sağlam yapıda

  A.A.
  19.02.2006 - 19:28 | Son Güncelleme:

  AK Parti Afyonkarahisar Bolvadin İlçe Kongresi'ne katılan Bakan Babacan, kongre öncesi belediyeyi yaptığı ziyarette basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  Türk ekonomisinin sadece ülkede değil, tüm dünyada yakından ve takdirle takip edildiğini belirten Bakan Babacan, ekonomik gelişmeler halka yansımıyor diyenlerin, halkın içine karışmayan ya da ne olup bittiğini anlamayan kişiler olduğunu söyledi.

  Türkiye'de enflasyonun tarih olduğunu belirten Bakan Babacan, şöyle dedi:

  “Geçen yılki enflasyonumuz yüzde 7.7 çıktı ama bunun içinde olağanüstü petrol fiyat artışı, maden fiyatlarındaki olağan dışı artış, bunların hepsi ortalamanın içinde. Halkımızın en çok tükettiği gıda olsun, giyim olsun, bunlarda enflasyon hemen hemen yok denecek kadar düşük seviyelere inmiş, neredeyse durmuş durumdadır. Bunu en çok yine halkımız tüketiyorsa, günlük alışverişlerinde karşı karşıya kalıyorsa bu fiyatlarla, makro ekonomik gelişmenin halka yansımaması diye bir söylemi açıkça ben kabul edemiyorum. Eğer halkımız çarşıdan pazardan, ekmek alıyorsa, peynir alıyorsa, farklı ürünleri alıyorsa ve bu ürünlerin fiyatı da artmıyorsa, bu ekonomik gelişmenin direkt olarak halkımıza yansımasıdır.”

  Asgari ücret, memur maaşları, emekli maaşlarının enflasyonun üzerinde arttığını belirten Bakan Babacan, “halkımız da bu gelişmeleri gayet iyi biliyor. Ekonomik gelişmeler iyi de bu halka yansımıyor diyenler halkın içinden uzak, halkın içine karışmayan kişiler ki ne olup bittiğinin pek farkında değiller ve anlamıyorlar belki de” dedi.

  CARİ AÇIK YILLAR BOYU YÜKSEK SEYREDECEK

  Cari açıkların çok konuşulduğunu ve tartışıldığını hatırlatan Bakan Babacan, cari açığın şu andaki Türkiye'nin ekonomik yapısının doğal bir sonucu olduğunu ifade etti.

  Bakan Babacan, “Cari açık yıllar boyu da artık yüksek seyredecek, buna alışacağız. Her gün her gün bunu konuşacaksak tamam konuşalım ama konuşmak da buna pek fayda da getirmiyor” diye konuştu.

  Cari açık konusunda gerekli tedbirlerin alındığını belirten Bakan Babacan, şunları söyledi:

  “Uygulamalarımızla ilgili gayet dikkatli bir şekilde hem makro politikalarda, hem mikro politikalarda önlemlerimizi almışız. Türkiye'nin içinden geçtiği dönemden geçen bütün Doğu Avrupa ülkeleri yıllar boyu cari açık vermiş ve veriyorlar. AB ile müzakerelerin başlamasıyla beraber ülkelerin ekonomik yapıları değişmeye başlıyor ve bununla beraber cari açıklar yüksek seyretmeye başlıyor. Bu sadece Türkiye'de değil AB girme sürecine giren tüm ülkelerde yaşanan bir gelişme.”

  Bakan Babacan, cari açığı felaket tellallığı yaparak duyuranların da bundan sonraki dönemde de inandırıcıklarını hızla kaybedeceklerini kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı