Babacan: Bireysel emeklilik sistemine büyük değişiklik gelecek

14 Mart 2012 - 11:46:47

Başbakan Yardımcısı Babacan:, bireysel emeklilikle ilgili sistemi tamamen değiştirecek şekilde kararların alındığını, teknik çalışmalar bittikten sonra bunu da açıklanacağını söyledi.

Babacan, bireysel emekliliğin uzun vadeli tasarrufların oluşması için ve ülkenin genel tasarruflarının artması için son derece kritik olduğunu belirterek, “Bununla ilgili sistemi tamamen değiştirecek şekilde kararlarımızı aldık. Teknik çalışmalar bittikten sonra bunu da açıklayacağız” dedi.

Babacan, “Yüksek Büyümenin Sürdürülebilirliği: Yurtiçi Tasarrufların Rolü” konulu konferansta yaptığı konuşmada, bireysel emeklilikte tamamen farklı bir sisteme geçileceğini kaydederek, bu yeni sistemle birlikte katılımın ve tasarrufların oldukça artacağına inandıklarını bildirdi.

Ali Babacan, yatırım ortamını iyileştirmenin ve böylece Türkiye'nin rekabet gücünü artırmanın önemli çalışmalardan biri olduğunu belirterek, bununla ilgili eylem planına en kısa zamanda son şeklini verip, açıklayacaklarını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Babacan, işyeri açmanın bir kaç basit adımla çözülecek bir işlem haline getirileceğini de bildirdi. Babacan, bir işyeri açmak için çok miktarda işlem gerektiğini belirterek, pazartesi günü gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu'nda alınan kararla, bu işlerin çok çok basitleştirileceğini söyledi. Babacan, böylece, işadamlarının, işkadınlarının müteşebbislerin fazla işlem ve bürokrasiyle uğraşmayacağını kaydetti.

Babacan, Bankalar Birliği, BDKK ve kuyumculuk sektörünün yastık altında tutulan ziynet niteliğindeki altınların da bankalarda tasarruf edilebilmesiyle ilgili çalıştıklarını, çalışma tamamlandıktan sonra gerekli açıklamanın yapılacağını bildirdi.

Etiketler:
Son Güncelleme : 14 Mart 2012 - 12:55:46
Okuyucu Yorumları { Toplam 32 Yorum }
 • A.Ramazan GÜNGÖR 14.3.2012 16:14:46
  Sn.Babacan,Bireysel Emeklilik Sitemini öyle bir hale getirelim ki;2 yıl çalışıp emekliliği hak eden,Üstüne 6 bin kusür ballı emekli maaşını cebe indiren vekillerimizin dudakları uçuklasın.Öyle ya;Yazımız bir,kışımız bir değil mi?Hadi bi daha.Aynı dağın yeli değil miyiz biz?Hadi Sn.Babacan bi daha.
 • hakan uyanık 14.3.2012 15:58:51
  BES ' ndeki değişiklikler hem sektör hem de katılımcılar için çok iyi olacak. Zira olumsuz birtakım değişiklikler olsa bile kazanılmış haklar geri alınamaz, iyileştirilebilir. Eğer aylık katkı patı tutarı gelirin %10 dan %20 lere çekilip, ABAÜ kriteri kalkarsa ve borç alma gelirse süper olur.
 • mete mert 14.3.2012 15:55:31
  bakanım bizde bireysel emeklilik yaptıracak para nerede. kaç yılda emekli edeceksiniz . 35- 40 yaşından sonra bırakın özel sektörü,devlet bile bu yaştan sonra almıyor işe, günü dolanı emekli et dediğindede bu yaşta emeklimi olunur diyor, ya iş olanağı sağlayın yada gününü dolduranları emekli edin.
 • Doğan Görünümlü Şahin 14.3.2012 15:52:14
  Gençlik yıllarımdı Rahmetli Özal telsizle tanıştırdı ülkemizi,herkes telsiz alıp derin sohbetlere daldı geceleri...Bir sabah bir kalktılar telsiz yasası ile gıtlağa kadar vergi herkes vazgeçti sadece taksilerde kaldı...O günden sonra devletin önden vergi aldısını koymadığı bir şeye girmedim:)
 • Snopy Snopy 14.3.2012 15:44:37
  İşsizlik parasına mı dönüşecek bu konu da! Bireysel Emeklilikte, sürekli değişen bir sistem ne kadar güvenli? Kendi biriktirdiğinin "kaptanı" olmak çok daha akıllıca geliyor.
 • ahmet çalışkan 14.3.2012 15:25:57
  Tabi tabi değiştirin bir defa o hataya düştüm bir daha asla. Es kaza sistemden çıkarsan bir ton masraf kesiyorlar. Beni emekliliğe üye eden acentaya verilen altınların parasıda benim cebimden çıkıyor. KENDİ PARAMI BEN YERİM BUNDAN SONRA BAŞKALARININ yemesine izin yok.
 
HaberlerGalatasaraybinali yıldırımFenerbahçeburçniobeak partiAlmanya