Babacan: Allah nazardan saklasın

Hürriyet Haber
04 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 03 Ocak 2011 - 21:14

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomisi büyüyen Türkiye’de faizin düştüğünü, enflasyonun hedefin altında kaldığını, ihracatın ise hedefin üzerine çıktığını belirtirken, “Allah nazardan saklasın diyelim” dedi.

Babacan, HT Bloomberg televizyonununda katıldığı programda soruları yanıtlarken, açıklanan son verileri de değerlendi. İhracatta Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerinin geçildiğine dikkat çeken Babacan, şunları dile getirdi: “Türkiye, faizde rekor düşük seviyeleri gördü, enflasyonda hedefin altında kaldı, ihracatta hedefin üzerine çıktı. Büyümede yüzde 6.8 hedefi var. Allah nazardan saklasın diyelim. Bu işler hiç belli olmuyor. Asla ‘biz bu işi başardık, yapacağımızı yaptık’ psikolojisine girmememiz lazım. Bu başarılar bizi asla bir rehavet ortamına sürüklememeli. Her an küresel ekonominin hâlâ bir kriz ortamında olduğunu düşünüp, geleceğe dair adımlarımızı çok çok dikkatli bir şekilde atmaya devam etmemiz lazım.”
Sürdürüle-bilir bir büyümenin çok önemli olduğunu vurgulayan Babacan, “Ben kârımı daha fazla artırayım” düşüncesinin Türkiye için lüks bir durum olduğunu belirtirken, yurtdışındaki birçok bankanın, “kâr değil, var oluş mücadelesi verdiğini” dile getirdi.
Bankacıları uyardı
Banka genel müdürleri ile yaptıkları toplantıda bu konun üzerinde durduğunu aktaran Babacan, banka patronlarına dikkatli olmalarını önerdi. Banka patronlarının genel müdürlere yönlendirmelerini yaparken, ‘2011’de kârı patlatacağım’ derken benim bankamı riske atma, yılların birikimi, buna da dikkat edin’ uyarısında bulunması gerektiğini söyleyen Babacan, şöyle konuştu: “Türkiye, 1994’ü de 2001’i de yaşadı. Bankanın tümüne veya genel makro istikrara zarar verici bir girişim olursa ona da dikkat etmek lazım. Banka patronlarının, banka hissedarlarının da bu konuda daha itidalli olması lazım. Genel müdürlerin teşvik mekanizması buna uygun kurulmalı. ‘2011’de ne kadar kar sana o kadar çok prim’ derseniz, sadece 2011’i muhafaza edersiniz. Esas olan bankanın değerini artırmak, bankanın takipteki alacaklarını düşürmek. Daha kapsamlı bir teşvik mekanizması ile çok daha güzel sonuçlar alınır.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı