Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Babacan Afganistan'da temaslarda bulundu

  A.A
  27 Ekim 2008 - 21:33Son Güncelleme : 27 Ekim 2008 - 21:42

  Dışişleri Bakanı Ali Babacan Afganistan ziyareti sırasında kendisine hediye edilen halıyı görünce çok şaşırdı. Üzerinde kendisine pek de benzemeyen portresinin olduğu halıyı alan Babacan gülümseyerek teşekkür etmekle yetindi.

  Babacan'ı şaşırtan hediye

  Afganistan'da resmi temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, öğleden sonra Şimirgan kentindeki Afganistan-Türkiye Dostluk Çocuk Hastanesi'ni ziyaret etti.

  Günde 250 kişiye poliklinik hizmeti verilen hastanede doktorlardan bilgi alan Babacan, daha sonra tedavi gören çocuklar ve aileleriyle görüşüp onlara acil şifalar diledi ve hediyeler verdi.

  Babacan ve beraberindeki heyet, daha sonra Şimirgan'da bulunan ve SSCB işgali sırasında 50 bin kişinin hayatını kaybettiği şehitliği ziyaret ederek dua etti.

  Ali Babacan, Mezar-ı Şerif kenti yolu üzerinde bulunan Akça ilçesindeki, Türkiye'den gelen öğretmenlerin Türkçe öğrenim verdiği Habibe Kadiri Kız Lisesinin açılışını yaptı. Babacan'a burada üzerinde portresinin bulunduğu halı hediye edildi.

  Babacan, 350 öğrencinin eğitim gördüğü okulda yaptığı konuşmada, Türkiye ve Afganistan'ın tarihin derinliklerinden gelen ilişkilerinin bulunduğunu belirterek, "Afganistan'da özellikle kız kardeşlerimizin eğitimi, meslek edinmeleri Afganistan'ın geleceği için çok önemli" dedi.

  Okulun açılışını yaptıktan sonra, Mezar-ı Şerif'e hareket eden Babacan, burada bulunan Türkiye Başkonsolosluğunu ziyaret ederek, görevli personelle görüştü.

  Babacan ve beraberindeki heyet daha sonra Mezar-ı Şerif Valisi Atamuhammed Nur'u ziyaret etti.

  Valilik girişinde karşılanan Babacan, valiyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, iki ülke halkının birbirine sevgi duyduğunu, Mevlana Celaleddin Rumi'nin bu topraklarda doğduğunu, kabrinin Türkiye topraklarında olduğunu belirterek, "Bu ülkelerimizi birbirine bağlayan en önemli noktalardan biridir. Türkiye'nin Afganistan'ın güvenine, huzuruna çok önem verdiğini vurgulamak istiyorum" dedi.

  Türkiye'nin Kabil'deki büyükelçiliğinin dışında tek başkonsolosluğunun Mezar-ı Şerif'te olduğunu belirterek, buraya verdikleri önemi vurgulayan Babacan, Türkiye'nin bundan sonra da Afganistan'da sağlık, eğitim, tarım gibi alanlarda yardımlarının devam edeceğini söyledi.

  Vali Nur ise, Türkiye'nin Afganistan'a yaptığı yardımlar için teşekkür etti.

  Babacan, daha sonra da Mezar-ı Şerif'te bulunan Afgan Türk Lisesini ziyaret etti. Babacan ayrıca, Türkiye tarafından yaptırılan Mezar-ı Şerif Şehit Parkının temel atma törenine katıldı.

  Bakan Babacan, temaslarını tamamladıktan sonra Türkiye'ye hareket etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı