"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

‘Baba Zula’: O peçeli dansçıdır

“23 EYLÜL tarihinde Ankara’da düzenlenen ‘Anki Rockfest’ müzik festivalinde BaBa ZuLa dansçısının son parçanın bir kısmında kullandığı aksesuar, çarşaf değil, peçedir.

Halk müziği ve danslarından her zaman etkilenen grup, Ankara oyun havalarından ve bu müziği icra eden sanatçıların sahne performanslarından, dünyaca ünlü Mısırlı oyuncu ve dansçı Naima Akef, Samia Gamel ve Badia Masabni’den, Mezdeke’den ve Arap dans geleneğinden örnek alarak bu danslarda görüp beğendikleri ve etkilendikleri peçe aksesuarını kullanmıştır.
BaBa Zula grubu, hiç bir zaman belirli bir kıyafet ya da giyim tarzını küçümsememiştir.
Ayrıca Anadolu’da peçe ve dansı bir arada kullanan başka uygarlıklar da olmuştur, şuan New York Metropolitan Müzesi’nde sergilenen helenistik döneme ait Peçeli Danscı (Veil Dancer) heykeli ve peçeli dans eden kadın freskleri geçmişteki örneklerden yalnızca birkaçıdır.
Çankaya Belediyesi’nin bu dansla ilgili önceden bir bilgisi veya ilgisi yoktur. Kostüm tasarımları tamamen estetik ve geleneksel halk kültürü ile ilgili bir seçimdir.”
Bilindiği gibi bu konudaki tartışma Beyaz TV’de Melih Gökçek tarafından başlatılmış, “CHP ve Çankaya Belediyesi’nin çarşaflı gösterisinde dine saygısızlık olarak” gündeme taşınmıştı.

Yine okul yanına baz

ERYAMAN’da birçok başarıya imza atmış öğrencileri yetiştiren nadide Güzelkent İlköğretim Okulu’nun hemen yan komşusu olan Arya Çarşısı’nın ön tarafına bir gecede ‘baz istasyonu’ konduruldu.
Üstelik baz istasyonunu gizlemek için ‘Arya Çarşı’ yazılı bir tabela bile düşünülmüş fakat tek düşünülmeyen 10 m. yakınında bir ilköğretim okulunun bulunması, bunun ne kadar zarar verici bir unsur olduğunu ne dense buna izin verenler görmezden geliyor.
Etimesgut Belediye Başkanımızın okulumuz için hizmetlerini ve hemen ders zili çalmadan önce okul kamera sisteminin yaptırılması konusundaki çalışmalarından dolayı kendilerine ve okul müdürümüze tüm veliler adına minnet ve şükranlarımızı sunarız.
Şimdi bu ‘baz istasyonu’ için Milli Eğitim Bakanımızdan ve Etimesgut Belediye Başkanından yardım istiyoruz.
Çocuklarımızın sağlıkları ihmalle ellerinden alınmamalı...
H. G.
X