Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Baba mirasım olmasa kümese mahkumdum

  Hürriyet Haber
  01 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 01 Temmuz 1999 - 00:01

  Bugün emekliye ayrılan Yargıtay Başkanı Mehmet Uygun, 41 yıllık meslek yaşamını acı bir şekilde özetledi: 475 milyon lira maaş, 11 milyar lira emekli ikramiyesi... Baba mirası olmasa, kümese mahkum olurdum...

  YARGI zirvesinden 41 yılın sonunda bugün saat 17.00'de emekliye ayrılacak olan Yargıtay Başkanı Mehmet Uygun, Hürriyet'e konuştu.

  Mesleğe buruk veda ettiğini, bu sözlerinin bir ‘vasiyet’ olarak değerlendirilmesini isteyen ve sorumluları da ‘‘Yargı çökerse hesabını Tanrı'ya da veremezsiniz’’ diye uyaran Uygun, şu mesajları verdi:

  475 milyon lira maaş

  Bıçak kemiğe dayandı. Yargıtay Başkanı 475 milyon lira maaş ve 11 milyarla emekli oluyor. Eğer babasından kalanları satıp başını sokacak daire almamış olsa, kümese mahkûm olacak. İşte yargının durumu bu. Kendim için söylüyorsam iki evladımın ölüsünü öpeyim. Çok şükür babamın bıraktığını yiyerek bu mesleği tamamladım.

  Hesabını Tanrı'ya veremezler

  Bu emeğe ihanet, ülkeye hayır getirmez. Görevlilere ve yetkililere son sözüm şu olsun. Lütfen bu çatının çöküp de altında kalmasının sorumlusu olacaklarına, önemini bilsinler gereğini yapsınlar. Yoksa Tanrı'ya veremezler bunun hesabını... Hak dağıtan hákim, hak arar duruma düştü.

  Anayasa ihlal ediliyor

  Anayasa'nın hákim ve savcıların aylık ve ödeneklerinin ayrı kanunla düzenleneceği hükümlerine rağmen, yasama konuyu bugüne kadar gündeme bile getirmemiştir. Yıllardır uyarılara rağmen süregelen bir ihmal, ihlale dönüşmüş demektir.

  Sağlıklı karar zor

  Bilinmelidir ki, vicdanı ile cüzdanı arasına sıkışan hákimin kararının tam ve en sağlıklı olacağını düşünmek insan aklına ve doğasına ters düşer. Bazılarının anladığı gibi vicdanları ile cüzdanlarına sıkışmış hákimler değiliz biz.

  Bizde de aksaklık olabilir

  Biz de tümümüz sütten çıkmış ak kaşık değiliz. Bizde de aksaklıklar, olumsuzlar ve olumsuzluklar bulunabilir. Ama gerek maddi ceza hukuku açısından, hákimin işlediği tüm suçların cezası o suçu vatandaşın işlediğinin iki katıdır.

  Özal'la bir anı: Üste para verip hakimlik yapacak soyucular var

  Yıllar önce ben bu odada Yargıtay Başkan Vekiliydim. Sayın Özal benim karşımda, daire başkanları çepeçevre toplanmışlardı. Yine bu konu açıldığında, Sayın Başbakan'a ‘Size atfedilen bir söz var. Kızılay’da 15 bin liraya hákimlik edecek çok kişi var' demişsiniz. ‘Gerçek mi?’ dedim. Özal, ‘Her kesimin iş bulamadığını, düşük maaş aldığını ifade etmek için söyledim’ dedi. ‘Yanılmışsınız, değil 15 bin liraya hákimlik edecek çok kişi bulmak, ayda üste 15 milyon lira vererek hákimlik edecek soyucular da bulabilirsiniz’ dedim.

  Yargıtay başkanı, banka müdürünün 3000'de biri kadar maaş alıyor

  Yargıtay başkanı kolay olunmuyor. Ben birinci başkan oluncaya kadar, para sözcüğünü hákim ağzına almamalıdır, diyerek, buraya geldim. Geçen gün bir yerde oturuyordum. Filanlar aylık 40 milyar alıyormuş, dedim. Muhatabım bana, ‘Yanılıyorsunuz sayın başkan, ayda 60 milyar lira alan beş banka genel müdürünü ben biliyorum’ dedi. Yargıtay Başkanı bir banka genel müdürünün üç binde biri değerinde görülmektedir.

  Yargıya veda mektubu

  Uygun'un genç meslektaşlarına Yargıtay Başkanı olarak gönderdiği 28 Haziran 1999 tarihli veda mektubu şöyle:

  Sayın Meslektaşlarım, Yaş sınırı nedeni ile 1 Temmuz'da çok sevdiğim siz meslektaşlarıma ve mesleğime veda ederek, emekli oluyorum. 6 Eylül'de bu nedenle hepiniz adına ızdıraplarınızı duymazlara bir kez daha haykırma, hatta ayıplama olanağım olamıyacaktır. Ancak, veda ziyaretlerimde başta Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere herkese gerekenleri en çarpıcı ve en acı biçimde söyledim. Tümü hakverdi, yürütme yıl içinde çok iyileştirme vaat ve taaahüdünde bulundu. Bunları umutsuz bir müjde olarak aktarırım. Her türlü meşakkate katlanmamımıza rağmen alnınız ak, yüreğiniz sımsıcak, adaletiniz berrak olsun, gözlerinizden öperek Allahaısmarladık diyorum.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı