« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Baba kombinem nerede?'

Gazeteci Cenk Başlamış, Moskova doğumlu olduğu için Passolig kartı alamayan ve bu yüzden de maçlara gidemeyen 14 yaşındaki Fenerbahçe taraftarı Berk Ünaldı'nın ilginç hikayesini yazdı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Berk Ünaldı kendini bildi bileli Fenerbahçe taraftarı. Konuşmaya başladığında ilk ağzından çıkan kelimelerden biri "Hener" olmuş, yani o zamanlar dili dönmediği için "Fener" yerine "Hener" diyebiliyormuş!

14 yaşındaki Berk'in "büyük" bir sorunu var: Passolig. Geçen sezon sonu stadlarda başlayan uygulamanın belki de yüzlerce mağdurundan biri. Ama onun başına gelenler herhalde pişmiş tavuğun başına gelmedi, tam "Burası Türkiye!" dedirtecek olayların ortasına düştü.

BABASI BOZKURT ÜNALDI FENERBAHÇE KULÜBÜ ÜYESİ
Berk'in babası Bozkurt Ünaldı Fenerbahçe Spor Kulübü üyesi ve Moskova Fenerbahçeliler Derneği'nin eski Genel Sekreteri. Her yıl olduğu gibi bu yılda Rus eşi Marina ve oğlu Berk için kombine almış. Ünaldı bundan sonrasını şöyle anlatıyor:

"Tam üç hafta önce kulüpten mesaj geldi, 6222 sayılı yasa nedeniyle Passolig uygulamasına geçildiği, kartlarımızı Şükrü Saraçoğlu'ndan teslim alabileceğimiz yazılıydı. Hemen o gün gittim, bizim kartlar hazırdı fakat Berk'in kartı yoktu. 'Biz sizi hemen arayacağız' dediler."

"1500-2000 KİŞİ AYNI SORUNU YAŞIYOR"
Ancak ses çıkmayınca Ünaldı ertesi gün yine stada gitti, Passolig sorumluları bu sefer "1500-2000 kişinin benzer sorunu var. Berk'in kartı da onların arasında. Biz sizi arayacağız"dedi. Yine aramadılar...

Türkiye'de hakkı olanı almak için mutlaka mücadele etmesi gerektiğini iyi bilen Ünaldı üçüncü kez yola düştü. Bu kez Berk'in TC kimlik numarasının KPS'de (Kimlik Paylaşım Sistemi) çıkmadığı söylendi. Passolig sorumlularından biri Berk'in Moskova doğumlu olduğunu öğrenince, "Tamam işte bundan dolayı kartı çıkmamıştır"dedi ama Moskova doğumlu annesi Marina'nin kartı çoktan çıkmıştı!

YENİ NÜFUS CÜZDANI ÇIKARILDI
İşler iyice sarpa sarpa sarmaya başlamıştı...
Ne kadar sinirlense de sorunu çözmekte kararlı olan Ünaldı bu kez de Nüfus Müdürlüğü'ne giderek oğlunun kimlik bilgilerini güncelledi ve yeni nüfus cüzdanı çıkardı. Arada Moskova'ya gitmesi gerekti ama Berk'in kart sorununu çözmek için erken döndü. Ünaldı, "Stada dördüncü kere gittim. Benzer durumda olanlar için Passolig stadın önünde standlar koymuştu. Sorumlu kişiyi uzun süre beklememizi, o gelince kart makinesinin çalışmamasını falan geçiyorum! Sonunda kart çıktı. Biz de sevinçle evin yolunu tuttuk. Kart çıktığına göre ertesi günkü Fenerbahçe Eskişehirspor maçına gidebilecektik..."dedi.

ELİNDE KARTI VAR AMA SİSTEMDE GÖRÜNMÜYOR!
Fakat stadın önündeki ilk kontrolde başlarından aşağı kaynar sular döküldü çünkü elinde kartı olmasına rağmen sistemde Berk gözükmüyordu. Yardım alabilmek için sağa sola koştular ama kimseyi bulamadılar. Çaresiz taksiye atlayıp eve dönerken Berk'in gözleri yaşarmıştı...

"BİZİM SİSTEMİMİZDE BÖYLE BİR KİŞİ YOK"
Ünaldı ertesi gün yine stada gitti, kartın çıkarılmasında büyük yardımı dokunan Passolig'in Şükrü Saraçoğlu'ndaki sorumlusu, "Tamam değil mi, sorun çıkmadı dün" diye sordu ama hala başladıkları yerde olduklarını öğrenince o da isyan etti! Ünaldı telefonla Passolig merkezini her aradığında, "Bizim sistemimizde böyle bir kişi görünmüyor" yanıtını alıyordu. Stadyumda bulunan sorumluyla Passolig merkezini telefonda konuşturdu. Bir taraf "Berk'i sisteme kaydettik", diğer taraf ise "Bizde böyle bir isim kayıtlı değil"diyordu.

"TC KİMLİK NUMARASI TUTMUYOR"
Sonunda staddaki Passolig yetkilisi merkeze şu mesajı gönderdi:
"Berk Ünaldı isimli taraftarımız Fenerbahçe Passolig kartına sahip olduğu halde, müşteri hizmetlerini aradığı zaman bu TCKN ye ait kayıt bulunamadığı söyleniyor. Ayrıca kombinesi olmasına rağmen mevcut durumdan dolayı müsabakalara giremiyor. Konuyla ilgili ivedi olarak yardımınızı rica ediyorum."

KOMBİNE KARTININ PASSOLİG'E AKTARILMASI GEREKİYOR
Bu karmaşık ve uzun hikayenin özeti şu: Berk'in kombinesinin Passolig kartına aktarılması gerekiyor ki maçlara girebilsin.
Ünaldı, "İnanın stada en az altı kere gittim. Bunlardan ikisinde sorunu çözmek için işimi gücümü brakıp Moskova'dan geldim. Passolig merkezine hiç etmediysem 15-20 kere telefon ettim, herhalde saatlerce konuşmuşumdur. Yok olmuyor olmuyor!"diyor.
Bugün gelinen noktada üç haftalık sinir bozucu uğraş sonucu sıfıra sıfır elde var sıfır! Üzgün Berk haklı olarak soruyor:
"Baba kombinem nerede"...

BERK, EVDEKİ DİĞER KARTLARI DA KULLANAMIYOR
İşin acıklı tarafı Berk evdeki diğer kartları kullanma hakkına da sahip değil...
Passolig zaten tartışmalı bir uygulama. Büyük kulüplerin taraftarları arasında uygulamayı protesto edenlerin sayısı hiç de az değil. Zaten bu nedenle bu sezon tribünlerde inanılmaz büyük boşluklar var. Uygulamayı savunanlar," Ne güzel bu işler düzene girecek, holiganlık son bulacak" diyor, karşı olanlar ise perde arkasında siyasi nedenler bulunduğunu ve asıl amacın taraftarları "zapturapt" altına almak olduğunu, gelecekte yapılacak tezahürata bile müdahale edileceğini iddia ediyor.
Bu uygulamanın Gezi olaylarının ardından stadlarda atılan sloganlar üzerine başlatıldığını düşünenler de var..

Berk'in babası ise, "Neden başladığını bilmiyorum ama eğer bu uygulama gelecek yıl da sürerse hayatım boyunca ilk defa kombine almayacağım" diyor....


Bunları da Beğenebilirsiniz