Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Baba için DYP'den iktidara destek

  Hürriyet Haber
  17 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 17 Şubat 2000 - 00:01

  CUMHURBAŞKANI Demirel'in, bir kez daha bu göreve seçilmesinde uzlaşan ortakların, gerekli anayasa değişikliği için DYP'nin de desteğini alması başkentte yankı uyandırdı. FP, ‘‘Bizi yarı yolda bırakıyorsunuz’’ diyerek DYP'ye sitem etti.

  DYP, Cumhurbaşkanı'nın 5+5 formülü ile halk tarafından seçilmesine ilişkin anayasa değişikliği önerisini, FP'nin desteğiyle TBMM Başkanlığı'na sundu. Hükümet ortakları, cumhurbaşkanının Meclis tarafından aynı formülle seçilmesine olanak sağlayan değişikliği hazırladılar. Öneri önce Başbakan Bülent Ecevit, ardından da ANAP Lideri Mesut Yılmaz, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından imzalandı. Ortaklar, muhalefetin desteğini istediler.

  ÇİLLER İMZALADI DYP Grup Başkanvekili Turan Güven de, dün basın toplantısında, Genel Başkan Çiller'in, iktidar ortaklarının önerisini imzaladığını açıkladı. Derinden bazı çalışmalar yaptığı duyumu aldıkları ANAP'tan samimiyet beklediklerini vurgulayan Güven, ‘‘Bu teklifi siz Demirel için mi verdiniz?’’ sorusu üzerine, ‘‘Bu teklif Demirel için verilmiştir tabii’’ dedi. Güven, ‘‘Cumhurbaşkanını halk seçsin’’ önerisine destek verilmediğinin anlaşıldığını, ancak bu teklifin gereğinin Anayasa Komisyonu'nda yapılmasını beklediklerini bildirdi.

  FP'NİN SİTEMİ DYP'nin iktidar önerisine destek vermesi FP'de tepkiyle karşılandı. FP yöneticileri, DYP'lileri arayarak, ‘‘Önerinize imza attık. Şimdi iktidarın önerisine imza vererek, bizi yarı yolda bırakıyorsunuz’’ dediler. Çiller'in öneride imzası olduğunu açıklayan DYP Grup Başkanvekili Güven, gelişme üzerine, ‘‘İmzamız yok, desteğimiz var’’ dedi. Güven, DSP'li Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan'a da aynı mesajı ilettiğini açıkladı. Ancak Güven akşam saatlerinde, ‘‘Çiller'in imza attığı doğrudur’’ açıklamasını yeniledi.

  FP'DEN DESTEK YOK FP Lideri Recai Kutan ise iktidarın önerisine destek vermeyeceklerini bildirdi. Kutan, halkın seçmesi formülünün denenmesini istedi. Ancak DYP'nin tavrı, FP'lileri sıkıntıya düşürdü.

  KUTAN'I DA BEKLEYECEĞİZ ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, anayasa değişikliği metni imzaya açılmadan önce FP Lideri'nin imzasının da bekleneceğini belirtti. Yılmaz, ‘‘Biz 3 lider teklifi gündeme getirirken, 5 liderin de imzasının olması yönünde mutabakata vardık. Biz imzalarımızı attık. Çiller'in de imzalandığını haber aldım. Şimdi Kutan'ın imzasını bekliyoruz’’ dedi. Yılmaz, ‘‘Kutan imza atmazsa ne yapacaksınız?’’ sorusuna, ‘‘O zaman üç lider yeniden biraraya gelip, mevcut imzalarla verilmesini görüşeceğiz’’dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı