GeriFutbol 'Baba Hakkı' unutulmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Baba Hakkı' unutulmadı

Beşiktaş Kulübü'nün onursal başkanlarından “Baba Hakkı” lakaplı Hakkı Yeten, 19. ölüm yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Formasını 17 yıl giydiği ve kaptan olduğu Beşiktaş Kulübü'nde 3 dönem de başkanlık yapan, 16 Nisan 1989'da, 79 yaşında yaşamını yitiren Hakkı Yeten için, Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri başında anma töreni düzenlendi.

Törene Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba, yönetim kurulu üyeleri Levent Erdoğan ve Behçet Ümitlen, camianın önde gelen isimlerinden Nevzat Demir, kongre üyeleri ve Yeten'in yakınları katıldı.

HAKKI YETEN

Hakkı Yeten, 1910 yılında Vodina'da doğdu. Henüz 1 yaşındayken ailesi İstanbul'a yerleşti. Babası Binbaşı Mahmut Nedim Bey, 1914'te Çanakkale'de şehit düştü.

5 kardeşiyle birlikte yaşam savaşı veren Hakkı Yeten, askeri okula yazıldı. Bu dönemde Beşiktaş Muradiye semtinde futbola başladı. Maltepe, Halıcıoğlu ve Kuleli askeri takımlarında oynadı. Beşiktaş Futbol Şubesi'nin kurucusu Şeref Bey tarafından Siyah-Beyazlı renklere kazandırıldı. Bu arada askerlik mesleğini bırakarak avukat oldu.

17 yıl Beşiktaş forvetinde özellikle sağ iç olarak yer aldı. Otoriter ve teknik oyunculuğuyla kısa sürede kaptan oldu. Özellikle disipline verdiği önem nedeniyle kısa süre içinde “Baba” lakabını aldı.

1945'te futbolu bırakana kadar, 1 Türkiye Birinciliği, 2 Milli Küme, 1 Başbakanlık Kupası, 7 İstanbul Ligi, 1 İstanbul Şildi, 2 İstanbul Kupası şampiyonluğu yaşadı. 17 yıl formasını giydiği Beşiktaş'ta 439 maçta 382 gol kaydederek inanılması güç bir sayıya erişti. Derbilere de damgasını vuran Baba Hakkı, hem Galatasaray hem de Fenerbahçe'ye 30'ar gol atarak tarihe geçti.

İkinci Dünya Savaşı nedeniyle (A) Milli Takım çok az sayıda maç yaptığından Hakkı Yeten de yalnızca 3 kez ay-yıldızlı formayı giyebildi.
Futbolu bıraktıktan sonra Futbol Federasyonu'nda asbaşkanlık yaptı. Beşiktaş'ta 3 dönem başkanlık yapan Yeten, daha sonra yönetim kurulu tarafından şeref başkanı seçildi. Hakkı Yeten, 16 Nisan 1989 tarihinde yaşama veda etti. Beşiktaş Belediyesi, Fulya Stadı'nın bulunduğu caddeye onun ismini verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle