Dünya Haberleri

DÜNYA

  B2'ler, 75 uçağın yapacağını yaptı

  Hürriyet Haber
  28 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 28 Mart 1999 - 00:01

  NATO'nun Yugoslavya'ya düzenlediği hava operasyonunda kullanılan B2'ler, Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratlar için özel bir anlam taşıyor. Hava operasyonuna katılarak 30 saatlik özel görevden dönen B2 pilotlarının uçakların mükemmel olduğunu belirtmeleri, 2 milyar dolar değerindeki uçakların yapılmasını desteklemiş olan Temsilciler Meclisi'ndeki demokratları tatmin etti.

  Uzmanlar, 16 adet birer tonluk bomba taşıyan 2 milyar dolar değerindeki B''lerin radarlarca saptanmasının zor olduğunu ve birçok hedefi aynı anda vurabildiğini belirtiyorlar. Pilot ve yardımcı pilot ile idare edilen B2'lerin, B-52'lere göre daha az personelin yaşamını tehlikeye attığı, ifade ediliyor.

  Pentagon yetkilileri, B2'lere harcanan her sentin yerine ulaşmış olduğunu açıkladılar ve bu uçakların 75 savaş açağı, 145 personel ve 7.5 milyar dolarlık yatırım ile yapılacak işi tek başına yaptıklarını vurguladılar. Yugoslavya'daki hedeflere 13 saatte ulaştıkları açıklanan B2'ler için yetkililer, uçakların, hedeflerin olduğu bölgede bir kaç saat geçirdiklerini ve daha sonra döndüklerini açıklamışlardı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı