B tipi fonlarda ileri fiyat uygulaması başlıyor

Hürriyet Haber
21 Temmuz 2001 - 12:18Son Güncelleme : 21 Temmuz 2001 - 12:18

A tipi fonlardan sonra, likit fonlar dışındaki B tipi menkul kıymet yatırım fonlarında da ileri fiyatlama uygulamasına geçilecek.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), likit fonlar dışındaki B tipi fonlarda sözkonusu uygulamaya geçilmesine karar verdi. Likit fonlarda ise, portföydeki varlıkların vadesinin kısa olması nedeniyle herhangi bir sakıncanın oluşmaması, sektörün bu konuda büyük ölçüde fikirbirliği içinde olması ve likitidenin korunabilmesi için geri fiyatlama yöntemine devam edilmesi kararlaştırıldı.

Fon paylarının alım-satım bedellerinin ödeme süresi konusunda, A tipi fonlarda olduğu gibi fon portföylerinde yer alan menkul kıymetlerin takas süresini aşmayacak şekilde fon içtüzüğünde yeralacak ilkeler çerçevesinde uygulama yürütülecek.

Sözkonusu hususların yerine getirilmesi amacıyla tebliğ değişikliğine gidecek olan SPK, yeni kurulacak fonlar için tebliğin yayımı tarihinde uygulamanın başlatılmasına, mevcut fonlar için ise gerekli içtüzük değişikliklerinin yapılabilmesi ve yatırımcıların bilgilendirilmesi amacıyla 31 Aralık'a kadar geçiş süresi sağlanmasına karar verildi.

6 YATIRIM FONUNA EK SÜRE

Öte yandan Kurul, 1 Nisan-30 Haziran döneminde tasfiye kapsamına girmiş bulunan 6 yatırım fonuna 3 ay ek süre verilmesini ve bu sürenin sonunda durumlarının yeniden değerlendirilmesini kararlaştırdı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı