Gündem Haberleri

  ‘B planı’ devrede

  Turan YILMAZ Ümit ÇETİN / ANKARA
  15.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye’de çatışmalar sürerken, Türkiye’ye gelen sığınmacı sayısının 100 bine ulaşması olasılığına karşı Ankara, ‘B planı’nı devreye soktu. 60 bin sığınmacıya kapısını açan Türkiye, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta 40 bin kişilik 4 kamp kuruyor.

  SURİYE’DE yönetimle muhalifler arasındaki çatışmalar tırmanırken, Türkiye, yeni sığınmacı dalgalarına karşı “B planı”nı devreye soktu. 60 bin sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye, sayının daha da artabileceğini hesaplayarak 40 bin kişilik 4 yeni kamp kuruyor.  Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nca (AFAD) oluşturulan 8 çadırkent, 1 geçici kabul merkezi ve 1 adet konteynerkentte dün itibariyle 60 bin 744 Suriye vatandaşı bulunuyor. Hazırlıklar, yeni göç dalgalarıyla bu sayının 100 bine ulaşabileceği olasılığına göre sürdürülüyor. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında önceki gün Başbakanlık’ta yapılan ve Suriyeli sığınmacıların geldiği illerin valilerinin de katıldığı “Suriye Zirvesi”nde bu olasılık tartışıldı ve hazırlanan “B Planı” ele alındı.

  En geç eylül ortası

  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Dışişleri bürokratları ve Suriye sınırındaki illerin valilerinin katıldığı toplantıda, yapımı süren Gaziantep Karkamış ve Nizip, Kahramanmaraş Merkez ve Osmaniye Cevdediye kamplarıyla ilgili çalışmalar gözden geçirildi. Bu toplantının hemen ardından yapılan Bakanlar Kurulu’nda da Başbakan Tayyip Erdoğan, bu kampların okulların açılmasına yetiştirilmesi talimatını verdi. Başbakanlık kaynakları da Gaziantep’teki 10 bin kişilik Karkamış Kam- pı’nın 1 hafta-10 gün içinde açılacağı, yine 10’ar bin kişilik diğerlerinin de en geç eylül ortasına yetiştirileceği bilgisini verdi. A-B planları gibi Türkiye’ye sığınacak çok daha fazla sayıda Suriye vatandaşını barındırabilecek yeni kamp ve yerleşim yerleri için C ve D planları da hazır.

  Elektrik eğitimi

  Başbakanlık kaynakları şu bilgileri verdi: “Su ve elektrik sıkıntısı daha çok kullanım hatalarından kaynaklanıyor. Çünkü, Kilis’teki vatandaşın 180 litrelik su tüketimine karşılık kamplardaki konuklarımıza 206 litre su verdik. Ama su düzgün kullanılmadığı için susuz kalınıyor. Kendilerine su ve elektriğin, düzgün ve tasarruflu kullanımı konusunda eğitim verildi, sorunlar aşıldı. Şu anda konteynerkentlerde kalanların mini buzdolapları da var. İhtiyaçlar, süratle karşılanmaya çalışılıyor. Marketlerde de sıkıntı vardı. Çünkü kamplarda tek bir market vardı. Herkes aynı anda hücum edince talan olayları da dahil büyük sıkıntılar oldu. Şimdi market ve kasa sayısı artırıldı.”

  16 ayda 250 milyon dolar

  SURİYELİ sığınmacıların Türkiye’ye maliyeti de ortaya çıktı. Türkiye, 16 aydır ev sahipliği yaptığı Suriyeliler için bugüne kadar toplam 250 milyon dolar harcadı. Bu paranın büyük bölümünü ise kamplardan sorumlu AFAD kullandı.

  Özgürlüğün kızı Türkiye

  HATAY’ın Reyhanlı ilçesinden Türkiye’ye girdikten sonra ailesiyle birlikte Kahramanmaraş Hoca Ahmet Yesevi Lisesi’ne yerleştirilen Hasne Muhammet, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Hastanedeki tedavisinin ardından barındıkları okula geri dönen anne Muhammet, kızına “Ömür boyu özgürlüğü anlatsın” diye “Türkiye” adını verdiklerini söyledi. Türkiye, kendilerine kucak açınca 2 mutluluğu aynı anda yaşadıklarını belirten Muhammet, “Kızımın da Türkiye gibi bahtının açık olmasını istiyorum. Buruk da olsa özgürlüğümüze kavuştuk” diye konuştu. Baba Ahmet Şair ise Türkiye gibi “güçlü” olsun diye kızlarına bu adı verdiklerini anlatarak, “Bir süre sonra Suriye’ye döneceğim. Esad’a karşı savaşacağım” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı