Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

B.M. flamalarıyla Mahmur dönüşü

HABUR kapısında görüntüler değişecek. PKK bayraklı otobüsler, davullu zurnalı, zafer işaretli görüntüler, yerini B.M. flamalı sakin otobüslere bırakacak.

Kandil Dağı’ndan değil ama,  Mahmur Kampı’ndan dönüşler bu otobüslerle yapılacak.

Eğer, Türkiye Birleşmiş Milletlerin (B.M.) önerdiği anlaşmayı kabul ederse.

B.M. haftalardır bekliyor. Dışişleri ve İçişleri Bakanlıkları ile defalarca görüşüyor. Ancak, Ankara garip bir suskunluk içinde, şu ana kadar herhangi bir yanıt vermiyor.

Oysa, B.M.’nin önerdiği anlaşma, hükümetin Kürt açılımında dönmesi gereken virajlardan birine katkı sağlayacak türde. Bir cümleyle, B.M. şunu öneriyor.

B.M.-Türkiye-Irak arasında üçlü bir anlaşma yapılsın, Mahmur Kampı’ndan dönüşler bu anlaşma çerçevesinde yürütülsün.

Öneri, Habur’da yaşadığımız görüntülerin tekrarını koruyacak bir girişim.

SEMPATİK MESAJ


Mahmur Kampı yeniden gündemde. Son olarak hem Türkiye-Amerika-Irak toplantısında ele alınıyor, hem de üç eski DTP milletvekili dün ve bugün o kampta.
Mahmur B.M. mülteci kampı. 1951 Cenevre Sözleşmesi tanımına göre mülteci:

“Ülkesinde dini inancı, ırkı, siyasi görüşü, milliyeti ve ait olduğu sosyal grup nedeniyle, ülkesinde zulüm göreceğine ilişkin haklı bir korku taşıyan ve bu korkudan dolayı ülkesinden çıkan kişi”.

Bu tanım daha sonra genişletiliyor. Savaş, iç savaş, yaygın şiddet nedeniyle ülkesini terk edenlere de, mülteci deniyor.

Şu anda Türkiye’den Mahmur Kampı’na mülteci sıfatıyla bulunan on iki bin kişi var.

Mülteci tanımıyla Türkiye’yi yan yana koyun ve dünyada imajımıza bakın. Yürekler acısı, utanç verici.

Türkiye bu imajı silmeye çalışıyor. Kamptaki yurttaşlarının ülkesine dönmesi için çaba harcıyor. Mahmur’dan dönüş dünyaya sempatik bir mesaj.

ULUSLARARASI ÖLÇÜLER


B.M. bu aşamada Ankara’ya bir kolaylık öneriyor. “Dönenler için garanti sağlanması” koşuluyla, B.M. devreye girmeye hazır.

Nedir o garanti? Dönenlere destek verilmesini istiyor. Örneğin,

1- Dönenler nereye, nasıl yerleştirilecek?

2- Dönenler nerede, nasıl iş bulacak?

3- Askerliğini henüz yapmamışsa, sınırdan girer girmez askere alınmayacak.

Hepsi makul. Kaldı ki, bunlar uluslar arası ölçüler.

B.M. kayıtlarında kampta teröre karışmış kimse yok. PKK burada üslenmek için uğraşıyor, ama başaramıyor. Yine de, kampta PKK rüzgarı bilinmeyen değil.

Kamptakilerin dışında,  B.M. dağdan inecek olanlar için de, yine üçlü anlaşma öneriyor. Mahmur kampı dönüşünde aradığı koşullara benzer anlaşma.

Açılımın en önemli başlıklarından biri Kandil Dağı ile Mahmur Kampından dönüş. Türkiye bunun için Irak ve Amerika ile görüşüyor. Kampın asıl sahibi B.M. ile temas etmiyor ve yanlış yapıyor.

Oysa, Türkiye’yi ayağa kaldıran o ilk dönüşteki görüntüler tarihe karışacak, sahneye akıllı uslu, serin kanlı dönüşler gelecek.

Dünyada 250 bin Türk mülteci

ŞİMDİ göz önünde olanlar Güneydoğudan kaçanlar, Kuzey Irak’taki mülteciler.

Oysa 12 Mart ve 12 Eylül askeri darbelerinde aranlar, yurt dışına kaçmak zorunda kalan bir dönemin aşırı sağcı ve solcuları. Türkler, Kürtler, belki başka kimlikler. Yıllarca Türkiye’ye dönemeyenler.

Onların öykülerini bölük porçük bazı röportajlarda, bazı kitaplarda okuyoruz. Onlar kaçtıkları ülkelere sığınmak zorunda kalıyor. Onlar mülteci.

B.M. kayıtlarına göre, dünyada 250 bin Türk mülteci var. Büyük rakam.

Türkiye’de utanç verici tarihin somut sayfası.  

X