Gündem Haberleri

  Azra Bebek ve annesinin durumu iyi

  A.A
  25.10.2011 - 22:45 | Son Güncelleme:

  Depremden 2 gün sonra enkazdan çıkarılan 14 günlük Azra bebeğin ilk bulgulara göre genel sağlık durumun iyi olduğu, uzun süre enkaz altında kalmasına bağlı komplikasyonlar görünmeder göçükten çıktığının gözlendiği bildirildi.

  Bebeğin annesi Semiha Karaduman'ın da konuşabildiği, vücudunun çeşitli yerlerinde ezikler bulunduğu, ancak genel sağlık durumun ilk yapılan test sonuçlarına göre iyi göründüğü, tetkik ve incelemelerinin devam ettiği belirtildi.Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, Azra bebeğin tedavi altına alındığı Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi'nin önünde gazetecilere bebek ve annenin sağlık durumuyla hakkında açıklama yaptı.

  Van'da yaşanan depremin tüm yurtta vatandaşları derin üzüntüyle boğduğunu belirten Çom, depremin üstünden iki gün geçtikten sonra sağ olarak kurtulan kişilerin olmasının da büyük sevince yol açtığını söyledi.Çom, bu durumun bölgedeki sağlık çalışanlarına gözyaşı döktürdüğünü dile getirerek, “Bir an önce bütün yoğunlukla göçük altında kalmış olan vatandaşlarımızın tekrar göçük altından çıkartılarak hayata dönmelerini sağlamaya yönelik devletimizin tüm kurumları, büyük bir koordinasyon içinde sivil toplum örgütleriyle birlikte canla başla çalışmaktadır” dedi.

  Çom, Azra bebeğin annesi Semiha Karaduman'ın, ilk tetkiklerinin yapılması için Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldüğünü ifade etti.
  Göçük altında kalan vatandaşların çok seri ve hızlı bir şekilde çıkartılmasının hayati önem taşıdığını vurgulayan Çom, bu nedenle deprem bölgesinde 24 saat aralıksız kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Çom, “Son aldığım rakama göre, bugün öğlen saati itibarıyla kurtarma çalışmalarıyla göçük altından çıkartılan sağ ve genel durumu iyi olan vatandaşımızın sayısı 39'dur. Öğlenden bu zamana kadar da elime kesin rakam gelmemiş olmakla birlikte, kurtarılan başka vatandaşlarımız da vardır. Bu çalışma, bütün gece de devam edecektir” diye konuştu.

  Kurtarma alanında hem sivil savunma ekipleri hem Sağlık Bakanlığı'na bağlı UMKE'nin çalıştığını dile getiren Çom, şöyle devam etti:“Bizim kendi ekiplerimiz de gerektiğinde göçük altına girerek, hastanın üzerindeki enkaz kaldırılıncaya kadar yaralının hayatını sürdürebilmesi için serumunu ve boyunluğunu takmakta ve tıbbi ilk yardımı yapmaktadır. Küçük dehlizler açarak, moral vermektedir.

  Hiçbir şey yapamıyorsa 'Korkma, biz buradayız. Seni hemen kurtaracağız' demektedir. Yaralının üzerindeki enkaz kaldırılıncaya kadar yardımını sürdürmektedir. Anne ve bebeği de yine UMKE'nin ve enkazı kaldıran diğer ekiplerin yoğun çalışmaları sonucu kurtarılmıştır.”

  “Annenin vücudunun bazı yerlerinde ezikler bulunuyor”

  Çom, Azra bebeğin ve annesinin göçük altında bu zamana kadar dayanmalarının çok sevindirici olduğunu belirterek, bunda annesinin bebeğine verdiği desteğin büyük olduğuna dikkati çekti. Çom, “Annesinin, bebeğine verdiği destekle, bebeğini emzirmesiyle, sütü bitince kendi tükürüğüyle bebeği susuz kalmaktan kurtarmasıyla ve annenin büyük metanetiyle bebeğimiz ve annemiz hamdolsun sağ olarak kurtarılmıştır” diye konuştu.Anne ve bebeğin ilk muayene bulgularına göre, “çok büyük hayati önem arz eden bir durum taşımadığı izlenimi verdiğini” belirten Çom, bundan sonra uzman hekimlerin takibinde olduklarını söyledi.
  Çom, muayene sonuçlarına göre, annenin vücudunun bazı yerlerinde ezikler bulunduğunu belirterek, “Ancak, sağlık durumuna ilişkin diğer muayeneleri yapıldıktan sonra bilgi verilebilir. Konuşabiliyor, rahat. Zaten çok metanetli bir anne. Ancak uzun süre göçük altında kalmalarda başka sıkıntılar çıkmasın diye, özenle tetkikleri yapılıyor. Hemen, kesin bir şey söylemek doğru değil. İyi olacağını temenni ediyoruz” dedi.

  Hastane Başhekimi Nurullah Okumuş da Azra bebeğin yeni doğan yoğun bakım ünitesinde takip ve tedavisinin başladığını dile getirdi. Uzun süre göçük altında kalmaya bağlı olarak çıkabilecek komplikasyonlar açısından şu anda en ileri tetkiklerin yapılmaya başlandığını dile getiren Okumuş, şu bilgileri verdi:
  “İlk fizik muayenemize göre bebek, şu anda aktif ve canlı görünümdedir. Emme refleksi yerindedir. Emmeye bağlı açlık ağlamaları da var. Dış fizik incelemesinde sadece yüzün ve alnın sol üst tarafından yara izleri mevcut. Onun haricinde bir başka bölgesinde travma izi yok. Yapılan ilk ultrasonlarında da kafa içi ve batında kanaması görünmedi. Bu, iyi haber en azından. Onun haricinde diğer röntgen incelemeleri devam ediyor. Daha net bilgileri inceleme ve tetkikler sonucunda paylaşacağız.

  Arama-kurtarma ekiplerine Azra bebek adına teşekkür eden Okumuş, şöyle konuştu:“Gerçekten büyük bir iş başardılar. Çünkü, bebeğimiz 48 saatten beri göçük altında. Bu süre, kritik bir süre aslında. Çünkü, bu kadar süre bebek beslenmeden ve sıvı almadan kalırsa böbrek fonksiyonlarında ve diğer organlarında bozukluk görülebilir. Ancak, bebeğimiz bu komplikasyonlar görünmeden göçük altından çıkmış gözüküyor. Hayati açıdan bir riski şu anda görünmemekle beraber, tabii ki takibimiz ve tedavimiz devam edecek. Bundan sonra organ fonksiyonların bozukluk olup olmadığı araştırılacak.”

  “Bütün emeklerimize değdi”

  Bir gazetecinin, “Bizler, Azra bebeği gördüğümüzde gözyaşlarımıza hakim olamadık. Siz, neler hissettiniz?” yönündeki sorusuna Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Çom, “Ben, koltuğa oturdum. 'Bütün bu emeklerimize değdi' dedim. 48 saattir ekiplerimiz, gerek bakanlık merkezinde gerek sahada hiç uyumadan çalıştı. Sayın Bakanımız da uyumadı. Başbakanımız, hemen olay yerine gitti. Bu kadar emeğe, bebeğin kurtarılmasından sonra 'ben, ülkem ödülünü aldı' dedim. O şevkle, diğer yaralılarımız için 3 kat daha fazla, canla başla çalışılması için talimat gönderdik. Hemen arkasından annesi kurtarıldı” diye konuştu.
  Çom, deprem sonrasında çok sayıda kişinin enkaz altından kurtarılmasının Türkiye'nin, “çok büyük ülke olduğunun” göstergesi olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin her türlü afette her türlü müdahaleye çok iyi hazırlandığı ve güzel müdahale ettiği, hatalardan ders aldığı değerlendirmesinde bulundu.
  Babanın henüz kurtarılıp kurtarılamadığına ilişkin bir bilginin olmadığını da belirten Çom, arama çalışmalarının devam ettiğini, babaannenin sağ kurtarıldığını, Ankara'ya getirilip getirilmeyeceğinin orada yapılacak muayene sonucunda belirleneceğini kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı