Ege Haberleri

  Azmiyle yaşama sevinci aşılıyor

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  03.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmirli Psikolog İlknur Peder, doğuştan gelen engellerini bir yana bıraktı. Peder, resim yapmaktan fotoğraf çekmeye, radyo programından köşe yazarlığına pek çok aktiviteyi gerçekleştirdi.

  Doğuştan iki kolu ve bir bacağı olmayan İlknur Peder, ilk ve orta öğrenimini çok kısa sürelerle Açıköğretim Lisesi’nden bitirdi ve 2003 yılında Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. O dönemden bu yana evlilik danışmanlığı, kişisel psikolojik danışmanlığın yanı sıra sürekli olarak çeşitli eğitim ve seminerler de veren Peder, bir radyoda psikoloji üzerine program yapıyor, yerel bir gazetede köşe yazıyor. Bugünlerde fotoğraf sanatına merak salan Peder, daha önce de bir resim sergisi açmış.
  SINIR YOK
  “İnsan hayatta imkanları dahilinde elinden geleni yapmalı. Koşullar bize neyi veriyorsa, hayat bize neyi sunuyorsa o doğrultuda çabalamak gerekiyor. ‘Ben engelliyim, imkanım yok’ diyerek kenarda oturmanın bizi gitgide çürüteceğini düşünüyorum” diyen Peder, kendini geliştirmenin sınırı olmadığını, bu yüzden de aldığı psikoloji eğitiminin yanı sıra sürekli olarak kendi alanıyla ilgili gelişmeleri takip ettiğini vurguladı.
  GÜL SESİNİ DUYDU
  Peder, bedensel engellilerin özellikle yardımcı personel konusunda sıkıntı yaşadığını, bu yüzden kendisinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’e engellilerin yanında çalışacak yardımcı personelin devlet tarafından yetiştirilip kendilerine yönlendirilmesi talebini içeren bir e-posta attığını kaydetti. Peder, Gül’ün Ak Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva’ya ulaşarak sorunun çözümü için çalışma başlatılmasını istemesiyle İzmir’de yardımcı personel kursu açılacağını öğrendiğini aktardı. Şu anda personel için 20 kişiden talep toplanmasının beklendiğini ifade eden Peder, “Benzer uygulamalar başka ülkelerde vardı. ‘Neden bizde de olmasın’ diyerek harekete geçtim. Olumlu sonuçtan da tüm bedensel engelliler adına mutluluk duydum” diye konuştu.

  BİR TANE CANIM VAR

  İlk ve orta öğrenim sürecinde okula gitmediğini, ilk sınıfının ise üniversite sınıfı olduğunu anlatan Peder, “Ben ilkokul birinci sınıfa başlayan çocuğun heyecanını üniversitede yaşadım. Elbette hem okul sürecinde, hem günlük hayatta zorluklarla karşılaştık, karşılaşıyoruz da. Ancak benim bir tane hayatım var ve bunu en güzel şekilde değerlendirmeye çalışıyorum. O yüzden de elimden geldiğince hem kendime, hem de diğer insanlara faydalı olmaya çalışıyorum” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı