Gündem Haberleri

  Azmettirenler dilekçede

  Hürriyet Haber
  15.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Mesut Yılmaz'ın Budapeşte saldırısıyla ilgili DGM’ye verdiği dilekçede, yumrukçu Veysel Özerdem'i azmettirdikleri öne sürülen Sultan Tekstil'in sahibi Aydın İpekli, İsmail Koçkaya, Korkut ve Erdal adlı soyadı bilinmeyen şahısların isimleri bulunuyor.

  İstanbul DGM tarafından dün tutuklanan ‘yumrukçu’ Veysel Özerdem'in dava dosyasında, Başbakan Mesut Yılmaz'ın iki ayrı dilekçesi de bulunuyor. Yılmaz, Kasım 1996'da İçişleri Bakanlığı'na, 1997'nin Temmuz ayında da Ankara DMG'ye verdiği dilekçelerde, kendisine yönelik saldırıyı anlatıyor.

  BURNUM KANADI

  Yılmaz, Budapeşte'deki saldırıdan birkaç gün sonra İçişleri Bakanlığı'na kendi el yazısıyla verdiği dilekçede şunları söylüyor:

  ‘‘24 Kasım 1996 Pazar günü, mahalli saatle 17.00'de, Budapeşte Hilton Oteli'nin lobisinde, eşim Berna Yılmaz İstanbul Milletvekili Cavit Kavak ve eşi Neşe Kavak'la birlikte kahve içerken, daha sonra Veysel Özerdem olarak teşhis ettiğimiz şahıs, bana yaklaşarak yumrukla saldırıda bulundu. Saldırı sırasında, gözlüğüm yere düştü. Burnum kanamaya başladı. Bu sırada, 4-5 metre mesafede bulunan 2 koruma görevlisi, saldırganın üzerine atlayarak etkisiz hale getirdiler.’’

  100 BİN DOLAR

  Yılmaz, Başbakan olduktan birkaç gün sonra 24 Temmuz 1997'de Ankara DGM'ye de şikâyet dilekçesi verdi. Yılmaz, Özerdem'i azmettirdikleri öne sürülen isimlerin de yer aldığı bu dilekçesinde ise şunları söyledi:

  ‘‘Türkiye'ye döndükten 4 veya 5 gün sonra, MİT Daire Başkanı Mehmet Eymür bana geldi. Yanımızda İstanbul Milletvekili Yusuf Namoğlu vardı. Eymür bu olayın Sultan Tekstil'in sahibi Aydın İpekli'nin azmettirmesiyle yapıldığını, İpekli'nin bu olay karşılığı sanıklardan İsmail Koçkaya'ya 100 bin dolar vermeyi taahhüt ettiğini, olay yerine giden sanıkların, Cengiz Korkut ve Erdal adlı soyadı bilinmeyen bir kişi ile İsmail Koçkaya olduğunu şifahi olarak söyledi ve Koçkaya'nın Macaristan'daki telefon numarasını bana verdi. Benim sorum üzerine de bu bilgilerin, MİT'in, Macaristan'daki görevlilerce iletildiğini söyledi.’’

  MACAR İSMAİL

  Özerdem'in dosyasındaki bir başka belge ise aynı davada birlikte yargılandığı İsmail Koçkaya başlığını taşıyor. ‘Macar İsmail’ lakabıyla da tanınan Koçkaya'nın, 1986 yılından beri Budapeşte'de yaşadığı, kendisine bağlı kişilerce Macaristan'da kumarhanelerin kontrol ettiği, uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı ve bazı kanun kaçaklarıyla yasadışı örgüt mensuplarını Avrupa ülkelerine kaçırdığı öne sürülüyor. Koçkaya'nın, Macar emniyet makamlarıyla irtibatının bulunduğunu savunuyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı