Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Aziz Yıldırım'ın yenilenmesi şart

Stadyumlarda modernliğin göstergesi olan yeniliklerle bizi tanıştırdığında çoğu insan “Fenerbahçe’de iyi şeyler oluyor” diyordu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İmaj ve marka yönetimi yaklaşık 10 yıl sürdü. Aziz Yıldırım başkanlığında geçen, özellikle 10 yıllık süreçte Fenerbahçe’de çok şey yenilenmiş, değişmiş ve kıymetlenmiş. Sponsorlar, reklam verenler, paydaşlar, taraftar sayısı gibi dinamiklerin Fenerbahçe’yi öncelikli talep etmesinin nedeni, değerinin hem nitelik hem de nicelik olarak farklılaşmasıdır.  Gücün transfer edilmesinin yanında dönüşme/yenileşmesürecinde taraftarların, zihinlerdeki klasik taraftar olma anlayışı da re-organize edilmiştir. Tüm bu modernleşme süreçleri yaşanırken Yıldırım’ın lider olarak kullandığı söylem dili ise o günler için zaman zaman tepki alsa da hep güç olarak algılandı. Bu durum Fenerbahçelilerin adeta tutkallanmış gibi daha çok kenetlenmesine, yapılanları bir değer olarak görüp sahiplenmesine sağladı.

VEDALAŞMAYLA SONUÇLANIR

Camiasından aldığı destekle medyayı bile zaman zaman adeta kendisinin gibi yönetiyordu. Ancak artık yönetme becerileri ve liderlik anlayışları toplumsal, bireysel, ekonomik ve teknolojik değişimlerle yeni bir yolda. Fenerbahçe’yi 15 yıl yönettiği zihniyetle artık yönetmesi çok güç. Hasılı ‘Fenerbahçe düşmanları’, ‘kötü medya’, ‘beni çekmeyin’, ‘bu kulübün başkanı benim, benimdediğim olur’ gibi söylemlerle Fenerbahçe’yi yönetmeye devam ederse bu liderlik tarzı Fenerbahçeliler için artık yeni bir sözü olmayan, tüketilmiş bir ilişki olur ki bu da bir şekilde vedalaşmayla sonuçlanır. Yıldırım, 15 yıllık sürecinin sonunda artık tüketilen bir liderdir ve bunu dikkate alması gerekmektedir.
Yıldırım’ı Fenerbahçe başkanlığı dışında tanımadığımızı görüyoruz kendisi buna izin vermedi. Artık vermeli. Fenerbahçeliler liderlerinin özel hayatının bir parçası olmayı diliyor. Yıldırım, bunu samimi bir yakınlaşma talebi olarak kabul etmeli. Özellikle UEFA sürecinin yeniden başlamasıyla birlikte Yıldırım’ın dilini yeni liderlik modeli çerçevesinde geniş bir etkiyi hedefleyecek biçimde dönüştürmesi, duygusal ve düşünsel dünyasını samimiyetle kamuoyuna açması gerekli. Ayrıca dürüstlük, çalışkanlık gibi tanınan niteliklerine, bir de doğallığını eklemeli ve ilişkilerindeki saygı unsurunu vurgulu hale getirmelidir. Zira şüphe ve parçalanma söylemleri etkililiğini yitirmiştir.

CEZA ALSA DA GÜÇLENİR

Taraftarlarıyla bu süreçte daha güçlü bir alış-verişiçerisinde olmasının kendisine desteği yeniden sağlayacağı düşüncesindeyim. Şöyle ki futbol takımına güçlü, talep edilen gösteri dünyasının iki starı, bir teknik adam bir de futbolcu alırsa bu büyük heyecan yaratacaktır. Taraftar o futbolcuyla teknik adamla anı ve gelecekteki maçları hayal edebilmelidir. Tüm bu geç kalınmış kendini yeniden inşa etme süreçleri, Yıldırım’ın UEFA ile başlayan duruşma süresine bağlı. Şayet süreç uzarsa ve Yıldırım, yeni liderlik özelliklerini zamanı iyi kullanarak hayata geçirebilirse, UEFA’dan aleyhine çıkacak kararda bile camiasıyla zayıflayan bağlarını bir nebze güçlendirmiş olacak. Ama UEFA dan karar kısa bir süre içerisinde çıkar ve ceza alırsa başkanlığı kaybedeceğinden yapılacak bir şey kalmıyor. O zaman Fenerbahçe kulübünü yönetecek kişinin, bu yeni liderlik özelliklerine sahip bir kişi olması gerekli görünüyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler