« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Aziz Yıldırım'ın Haluk Ulusoy'la problemi var'

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Kıran, Fenerbahçe ile federasyon arasında sorun olmadığını, Aziz Yıldırım'ın, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ile problemi olduğunu söyledi. Kıran, bu sezon küfrün ve şiddetin önüne geçmek için büyük cezalar verileceğini belirterek, “Türkiye'de küfür edilen yerde maç bitecek" dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Aynı zamanda Fenerbahçe Kongre Üyesi olan Tahir Kıran, Futbol Extra dergisine verdiği röportajda, “Federasyon ile Fenerbahçe'nin ilişkileri niye kötü” şeklindeki bir soru üzerine, “Böyle bir şey yok. Ben Fenerbahçe ile ayrı tutuyorum bunu. Aziz Yıldırım'ın sayın başkanımız Haluk Ulusoy'la bir problemi var” dedi.

Haluk Ulusoy'un Yıldırım ile bir problemi bulunmadığını anlatan Kıran, şöyle devam etti:  “Aziz Yıldırım seçildiği gün başkanımız kendisine tebrik mesajını göndermiştir, ama Ulusoy seçildiği gün Yıldırım ne kendi adına ne de kulübü adına başkanımıza ve yönetimimize bir tebrik mesajı yollamıştır. Başkanımızın babası hastanede bir ayı aşkın yattı. Bütün Türkiye ziyaretine geldi, ama Fenerbahçe Kulübü'nden bir tek kişi uğramadı. Bir tek Murat Kuş geldi, o da Haluk Ulusoy'la muhabbetinden dolayı geldi. Belki geldiği duyulsaydı o da kaos oluştururdu camianın içinde. (Niye gittin Murat Kuş) diye sorarlardı.”

“YILDIRIM BU ŞEKİLDE DEVAM ETMESİNİ İSTİYOR”

Tahir Kıran, Aziz Yıldırım ile başkanlığı bırakma dönemi içinde görüştüğünü, kendisine 8 sene bu kulübe hizmet ettiğini, bırakmasının doğru olmayacağını söylediğini ve göreve devam ettiği takdirde federasyonla Fenerbahçe'nin ilişkilerini düzeltmeye uğraşacağımızı bildirdiğini söyledi.

Aziz Yıldırım ile görüşmesinde, “Sayın başkan, şu federasyonla ilgili demeçlerinizi biraz daha rölantiye alırsanız, zaman içinde bir yakınlaşma söz konusu olur, sizi de bir araya getiririz. Zaten başkanımızın kapısı açık. O federasyon başkanı, sen Türkiye'nin en büyük kulüplerinden birinin başkanısın. Bir araya gelmenizde fayda var” dediğini anlatan Kıran, “Aziz Yıldırım, (Fenerbahçe 15 puan farkla şampiyon olur, benim kimseye ihtiyacım yok) dedi. Bu görüşmemiz, kendisinin bıraktığını açıkladığı zamanda Fransa'dan dönüşünde oldu. Böyle bir cevap aldım ve hayretler içinde kaldım. Aziz Yıldırım bu şekilde devam etmesini istiyor. Haluk Ulusoy'un kimseye karşı bir art niyeti ve ayrımı yok” diye konuştu.

“YÖNETİMDE OLMAMA KARŞIYDI”

Tahir Kıran, Aziz Yıldırım'ın federasyonun seçimlerinde kendisinin Haluk Ulusoy'un listesine girmesine karşı olduğunu kaydetti.

Yıldırım'a bunu sorduğunda, “Böyle bir şey yok” cevabı aldığını ifade eden Kıran, “Halbuki Cemal Aydın'a ve Kemal Ünsal'a Hilton Oteli'nde söylemiş. Ben ve Tahkim Kurulunda yer alan Yılmaz Savaşer için (Bu isimler listede var mı) diye sormuş, (Bu isimler olmazsa listeyi destekleyebiliriz) demiş. Aziz Yıldırım'ın etrafından kümelenmiş insanlar yerlerinden kıpırdamamak için her türlü Bizans oyununun içine giriyor” dedi.

Tahir Kıran, daha önce federasyonda görev aldıktan sonra da Aziz Yıldırım ile görüşme taleplerine cevap alamadığını dile getirerek, ”En son bu bırakma konusu olduğunda bir arkadaşım vesilesiyle telefonda konuştum. Yurtdışından döndükten sonra da oturup görüştük. İyi mi yapıyor, kötü mü yapıyor, zaman içinde herkes görecek” diye konuştu.
Görüşmede Aziz Yıldırım'a “Herkesi kucakla” dediğini anlatan Kıran, şöyle devam etti: “Fenerbahçe başkanı, Galatasaray ve Beşiktaş başkanı da dahil herkesi kucaklamak zorunda. Türkiye'de ciddi şekilde bir Fenerbahçe düşmanlığı oluştu. Her gittiği yerde adama küfür edilir mi? Canaydın'a, Demirören'e niye küfredilmiyor? Diyarbakır'a gidiyor, kendi memleketinde bile küfür yiyor. Olaylar bu noktaya geldiyse şapkanı önüne koyup düşüneceksin (Ben nerede hata yaptım). Bir insan her şeyi doğru yapacak diye bir kaide yok ki. (Her şeyi ben biliyorum) dediğin zaman kaybedersin. Bu tür cemiyetlerde 'Biz' diyenler hep kazanmış, 'Ben' diyenler hep kaybetmiştir.”

“KÜFÜR EDİLEN YERDE MAÇ BİTECEK”

Tahir Kıran, bu sezon küfrün ve şiddetin önüne geçmek için büyük cezalar verileceğini söyledi.
“Türkiye'de ya futbol oynanacak ya futbol oynanacak” diyen Kıran, “Türkiye'de küfür edilen yerde maç bitecek. Küfür varsa futbol yok, futbol varsa küfür yok. Özellikle yönetici demeçlerine karşı özel tedbirler alınacak. Artık ufak tefek değil, acıtacak cezalar verilecek. Mesela Fenerbahçe kupa finalinde kürsüye çıkmadı, tarihi bir ceza verdik. Seneye kaybeden takımın çıkmama ihtimali nedir? Çok zor” şeklinde konuştu.

Tahir Kıran, federasyonun işbaşına geldiğinden bu yana en büyük başarısının Türkiye'nin FIFA'dan aldığı cezanın 3 maça indirilmesi olduğunu belirterek, “İkinci başarılarımız ise hakemlerin ligin ikinci yarısında sorunsuz ve şaibesiz maçlar yönetmesidir” dedi.

Tesisleşme konusunda çalışmalarını da anlatan Kıran, Riva'da milli takımlar köyü kuracaklarını, bu proje için 7 milyon dolarlık bir bütçe ayırdıklarını, bunun 3.5-4 milyon dolarını sponsorlardan karşılamayı düşündüklerini söyledi.
Tahir Kıran, genel merkez için eski başkan Levent Bıçakcı döneminde kiralanan Zarifi Köşkü'ne geçmenin federasyona 10 milyon dolara mal olacağını, bu yüzden Eylül ayında bu kontratı feshedip, şu anki merkezin yanındaki arsaya genel merkezi yapmayı planladıklarını anlattı.

Federasyonun bir tane uçak alma projesi olduğunu ifade eden Kıran, uçağı hem milli takıma hem de durumu iyi olmayan Anadolu kulüplerine tahsis edeceklerini söyledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler