Azınlıkların dini bayramında da indirim

Fatma AKSU/İSTANBUL
13 Ocak 2015 - 17:34Son Güncelleme : 13 Ocak 2015 - 17:41

Her yıl İstanbul’da Ramazan ve Kurban bayramlarında ulaşımda yapılan yüzde 50 indirimin, azınlıkların dini bayramlarında da uygulanması istendi.

Konuyu İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde getiren CHP Grubu, İBB Meclisi’ne verdiği yazılı önergeyle, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Ramazan ve Kurban Bayramlarında Belediyemize ait tüm toplu taşıma araçlarında % 50 indirim uygulamaktayız. Ülkemizde yaşayan Hristiyan ve Musevi vatandaşlarımızın kutsal gün ve bayramlarında da Müslümanların dini bayramlarında olduğu gibi aynı oranda indirim uygulanması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu uygulama ile dinler arası diyalog saygı ve hoşgörü ortamının gelişeceğine inanıyoruz. Bu anlamda Hıristiyanlık dininin özel günleri olan Noel ve Paskalya’da Musevilik dininin özel günleri olan Roş Aşana ve Yom Kipur’da İBB’ye bağlı tüm toplu taşıma araçlarında yüzde 50 indirim uygulanması için gerekli çalışmaların yapılmasını öneriyoruz” dedi.

GAYRİMÜSLİMLERİN KUTSAL GÜNLERİNE DE SAYGI

İstanbul’da yaşayan gayrimüslim vatandaşların bulunduğuna dikkat çekilen önergede, “ Yüzlerce yıldır birlikte yaşamamıza rağmen, diğer dinlerin kutsal günlerini ve bayramlarını bilmiyoruz. Bu nedenle İstanbul’da birlikte yaşayan vatandaşlar olarak gayrimüslim vatandaşlarımızın kutsal günlerine saygı göstermemiz kardeşlik hukukumuz gereğidir” denildi.

Başkanlık makamına sunulmak üzere verilen önergede, CHP’li üyelerden Atilla Aytaç, Handan Kantarcı, Coşkun Tanış, Avedis Kevork Hilkat, Sencer Demirel, İsa Öztürk, Ayla Taygaroğlu ve Tarık Balyalı’nın imzası bulunuyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı