Gündem Haberleri

  Azınlık temsilcilerini İstanbul’da ağırladı

  Mustafa KÜÇÜK / İSTANBUL
  28.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Tarabya Köşkü’nde azınlık vakıflarının temsilcilerini kabul ederek 1 saat görüştü.

  Vakıflar Meclisi’nin Cemaat Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas’ın başkanlığını yaptığı heyette, Türkiye Musevi Cemaati Başkanı Sami Herman, Ermeni Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, Ermeni Katolik Surp Agop Hastanesi Başkanı Bernard Sarıbay, Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün, Rum Cemaati adına Andos Parisyanos, Süryani Katolik Vakfı Başkanı Zeki Basatemir, Süryani Ortodoks Vakfı Başkanı Sait Susin yer aldı.

  Doğal hakkımız

  Kabul sonrası gazetecilere açıklama yapan Laki Vingas, uzun süredir bekledikleri Vakıflar Kanunu’nu onayladığı için Cumhurbaşkanına teşekkür ettiklerini söyledi. Vingas, Türkiye’deki cemaat nüfuslarının çok az olduğunu, bundan dolayı geleceklerini teminat altına almak istediklerini belirterek, “Önemli olan tabii ki yalnız mal, mülkün iadesi değil ki, bu çok önemli bir konudur, bizim geçmişten gelen en doğal hakkımızdır” dedi.
  Görüşmede, Mardin’deki Mor Gabriel Manastırı’nın gündeme gelip gelmediği sorulan Vingas, şu yanıtı verdi: “Cumhurbaşkanı Gül, Mor Gabriel Manastırı konusuna çok hâkim ve takip ediyor. Bütün detayları kendileri biliyor” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı