Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Azınlık Raporu gerçek oldu

  Hürriyet Planet
  09 Ağustos 2012 - 15:49Son Güncelleme : 09 Ağustos 2012 - 15:50

  Steven Spielberg’in 10 yıl önce çektiği “Minority Report” (Azınlık Raporu) filmi suçluların suç işlenmeden yakalanabildiği bir yakın geleceği anlatır. New York polisi filmde anlatılan bu geleceğe çok yaklaştı.

  Microsoft ile işbirliğine giden New York Polisi’nin elinde artık şüphelilerin hareketlerini takip edip suçu önleyebilecek bir sistem var. “Bölgesel Uyarı Sistemi” adı verilen sistem, kentin kritik bölgelerine yerleştirilmiş 3 bin kameranın görüntüsünü, polis arşivindeki fotoğrafları, parmak izlerini, suç kayıtları ve benzeri milyonlarca veriyi çok kısa sürede işleme kapasitesine sahip.

  Böylece örneğin polis şüphelilerin kişisel özelliklerini girdiğinde kent kameralarında eşleşme sağlandığında polis takibi başlayabilecek. Sistem kentte radyasyon seviyesindeki artışı, günlerce yol kenarına terk edilmiş arabaları, polis imdat telefonundaki tarife uygun şüpheliyi tespit edebiliyor. Sistemin devreye sokulması töreninde konuşan New York Belediye Başkanı, yeni sistemin kent polisini “bir sonraki yüzyıla taşıdığını” söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı