"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Azı mutluluk, çoğu kilo

Bayramların ve bayramlarda yapılan ziyaretlerin vazgeçilmezlerinden biridir tadına doyamadığımız, kokusuyla bizi kendine esir eden kakao ve şekerin muhteşem bileşimi...

İyi bir çikolata kendini rengi, kokusu, parlaklığı ve kadifemsi dokusu ile belli eder. Ne çok acı ne de çok tatlıdır. Kırıldığında kenarı düz olur ve kırılma sesi duyulur. Ağızda kolayca erir ve dil çikolata üzerinde hiç pürüz hissetmez.
Gelelim bayramların simgesi haline gelen çikolatanın faydalarına... Yıllardır çikolatanın yararından çok zararı olduğu konusunda uyarıldık. Kilo yapma özelliğini göz ardı edecek olursak, çikolata aslında her derde deva.
Son yıllarda yapılan araştırmalar, bu muhteşem tatlının sayısız faydası olduğunu ortaya koyuyor. ınanamayacaksınız ama dişleri çürütmediği, tam aksine çürümeyi engellediği de söylenenler arasında. Her çikolata yediğimizde kendimizi daha mutlu hissettiğimiz ise kanıtlanmış bir gerçek. Buna içindeki ‘teobramin’ denilen bir madde neden oluyor; sinir sistemimizi uyarıcı bir etkisi var. Bunun sonucunda, kendimizi mutlu hissetmemizi sağlayan endorfin salgılanıyor.
Aslında çikolata da sigara ve alkol gibi alışkanlık yapıyor ama bunun kalori dışında bir zararı yok. Çikolatanın kokusu bile insanı baştan çıkarıyor; beyni rahatlatıp, gevşetiyor ve mutluluk veriyor.
Belki de bu mutluluk verici özelliği yüzünden bayramlar çikolatasız edemiyor, siz ne dersiniz?

SEBZELı DıYET KÖFTESı (Diyet)

YAPILIşI: Kıymayı derin bir kaba koyup üzerine tuz, karabiber, kimyon ve yenibaharı serpin. (ısterseniz köfte baharı da katabilirsiniz.) Üzerine yumurtayı kırdıktan sonra bir kenarda bekletin.
Diğer taraftan soğan, çarliston biber, patates ve havucu soyup yıkadıktan sonra büyük parçalar halinde doğrayın ve mutfak robotuna koyun. Maydanozu ayıkladıktan sonra elinizle parçalayıp robottaki sebzelerin üzerine ilave edin. Robottaki malzemeleri kısa aralıklarla (robotu bir durup bir çalıştırarak) çekerek püre haline getirin. (Bu işlemi kıyma makinesinde de yapabilirsiniz.)
Püre haline getirdiğiniz sebzeleri kıymanın olduğu kaba aktarıp malzemeler birbirine iyice karışıncaya kadar yoğurun. Hazırladığınız harçtan kabuklu ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp bu parçaları avuçlarınız arasında yuvarladıktan sonra üzerlerine hafifçe bastırarak yassı hale getirin. Hazırladığınız köfteleri geniş bir tepsiye serptiğiniz una bulayıp bir kenarda biriktirin.
Köfteleri, geniş bir teflon tavaya her seferinde bir yemek kaşığı sıvıyağ koyarak önlü arkalı kızartın. Yanına yeşil salata malzemesi koyarak sıcak sıcak servise sunun.

· 500 gr yağsız  dana kıyma
· 1 adet orta boy  kuru soğan
· 1 adet orta boy patates
· 1 adet orta boy havuç
· 1 adet yeşil çarliston biber (1 adet küçük boy yeşil dolmalık biber de kullanabilirsiniz.)
· 1 demet maydanoz
· 1 adet yumurta
· 1 çay kaşığı tuz, karabiber
· 1 çay kaşığı kimyon, yenibahar
· 2 yemek kaşığı un

X