Gündem Haberleri

  Azerilere Eurovision sorgusu

  Hürriyet Haber
  18.08.2009 - 16:28 | Son Güncelleme:

  BBC'nin Türkçe servisinde yer alan habere göre, Azerbaycan'da Eurosivion Şarkı Yarışması sırasında Ermenistan şarkısı için oy veren 43 kişi polis tarafından sorgulandı.

  . Toss Esslemont imzalı habere göre, geçtiğimiz mayıs ayında Moskova'da finali yapılan son Eurovision Şarkı Yarışması'nda Ermenistan'ın şarkısı için kısa mesajla oy kullanan Azerilerin sayısı sadece 43 oldu. Yarışmadan üç ay sonra bu 43 kişi sorguya çekildi. Oy kullananlardan biri, polis tarafından "vatansever davranmamak ve ülke güvenliği için potansiyel bir tehdit olmakla" suçlandığını belirtti. Benzer bir suçlamaya hedef olan bir başka Azeri ise Ermenistan tercihini, "Onların şarkısı kulağa daha Azeri geliyordu" sözleriyle savundu.

  Niye oy attılar merakı

  Azeri yetkililerin Ermenistan'ın şarkısı için mesaj atanları neden sorguya aldığı bilinmiyor. Milli Güvenlik Bakanlığı sözcüsü, sadece vatandaşlarının bu tercihinin nedenini anlamak istediklerini söylüyor. Azerbaycan ve Ermenistan, 1990'larda Dağlık Karabağ nedeniyle savaşmıştı. Kasım 2008'de ise, iki ülke liderleri soruna siyasi bir çözüm bulunması çabalarını hızlandırma kararı aldı. Hatta Mayıs ayında Prag'da yaptıkları görüşmede, ciddi ilerleme sağladıklarını açıklamışlardı. Bu nedenle Azerbaycan'ın attığı bu son adım, bazı gözlemciler tarafından, gerilimi tırmandıracak bir adım olarak görüldü ve yadırgandı. DIŞ HABERLER

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı