Dünya Haberleri

  Azeriler yeni Cumhurbaşkanını seçiyor

  Hürriyet Haber
  15.10.2003 - 08:21 | Son Güncelleme:

  Azerbaycan'da ülkeyi 5 yıl süreyle yönetecek yeni cumhurbaşkanını seçmek için oy verme işlemi başladı.

  Yaklaşık 4 milyon 300 bin seçmen ülke genelinde ve yurt dışında kurulan seçim sandıklarında oy kullanacak. Sandıklar TSİ 17.00'de kapanacak. Türkiye'de bulunan Azerbaycan vatandaşları konsolosluklarda oy kullanabilecek. Resmi olmayan ilk sonuçların gün içinde alınması bekleniyor.

  OY VERME SÜRECİNDEKİ EN ÖNEMLİ SORUN LİSTELER
     
  Azerbaycan'da bugün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verme süreci devam ederken, en önemlisorunun seçmen listelerinin eksikliği olduğu görüldü.

  Başkent Bakü'nün çeşitli kesimlerinde bulunan oy verme merkezleri ve siyasi partilerden alınan bilgilere göre, daha önce kayıtlı olduğu seçim bölgesindeki oy verme bölgesine giden ve listede isimlerini bulamayanlar seçmenler, oy vermelerini sağlayacak bir merci bulamıyor.

  Seçim merkezlerindeki görevliler, listelerde isimleri bulunmayan seçmenlerin oy kullanmaları için yapılacak bir şey olmadığını ve sorunun ancak mahkemede çözülebileceğini söylüyor.

  Oy verme sürecinde yaşanan bir başka olağandışı olaysa aileden birkişinin, diğer bireylerin kimliklerini alarak gittiği seçim merkezindesadece kimlik ibrazıyla birden fazla oy kullanması.

  Kimliklerini getirdiği kişilerin vekaletini aldığını belirten bir kişi, elindeki kimlik belgesi kadar oy kullanabiliyor.

  Oy verme merkezlerinde görevli siyasi parti temsilcilerinin, ''bu tür oy vermenin ancak mahkeme kararıyla mümkün olabileceğini'' dile getirerek itiraz etmesiyse sonuç vermiyor.
     
  SEÇİM HİLESİNİ PROTESTO İÇİN KENDİNİ YAKTI
     
  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verme süreci bütün ülke çapında devam ederken, özellikle başkent dışındaki bölgelerden çok sayıda seçim ihlali haberleri geliyor.

  Ağdam kentinin Efetli köyündeki 29'uncu oy kullanma merkezinde meydana gelen bir olayda, bölge seçim komisyonunda Müsavat Partisi'ni temsilen gözlemci olarak katılan Famil Ceferov, oy verme sürecinde yapılan usulsüzlükleri protesto amacıyla üstüne benzin dökerek kendiniyaktı.

  Olay sırasında bir veya iki oy sandığının da yandığı kaydedilirken, yetkililer Yukarı Karabağ gazisi olduğu öğrenilen Ceferov'un yanan giysilerinin söndürülmesinden sonra tutuklandığını söylediler.

  Müsavat Partisi, Milli İstiklal Partisi (AMİP) ve Demokratik Parti(ADP) başta olmak üzere muhalefet partilerinden yapılan açıklamalarda,oy verme süreci devam ederken ülke genelindeki birçok oy verme merkezinde kitlesel oy sahteciliği yapıldığı ileri sürüldü.

  Partilerin açıklamalarında, muhalefet partileri temsilcilerinin itirazlarının dikkate alınmadığı, bir kişinin çok sayıda insanın yerine oy kullandığı, gözlemcilerin uzaklaştırılarak sandıklara toplu oy atılması gibi çeşitli uygulamaların da yapıldığı ileri sürüldü.  

  İLHAM ALİYEV : SEÇİLİRSEM EKONOMİYİ DÜZELTİCEĞİM
  Azerbaycan Başbakanı İlham Aliyev, seçilmesi durumunda ilk olarak sosyal ve ekonomik alanda iyileştirmeler yapacağını söyledi.

  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyunu kullanmak için, eşi Mehriban Aliyeva ve kızı Leyla Aliyeva ile birlikte Bakü'deki 16 Numaralı İlkokul'a gelen İlham Aliyev, oyunu kullandıktan sonra gazetecilerin seçim süreciyle ilgili sorularını yanıtladı.

  Aliyev, cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda, sosyal ve ekonomik sorunların üzerine eğileceğini ve Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun uluslararası standartlara uygun ve adaletliçözümü çerçevesindeki çabalara ağırlık vereceğini söyledi.

  Babası Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile akşam saatlerine doğru görüşeceğini belirten İlham Aliyev, kazanacağına kendisi gibi babasının da inandığını kaydetti.

  ''Azerbaycan'ın parlak geleceği için oy kullandım'' diyen İlham Aliyev, seçim sürecinin olumlu şekilde devam ettiğini söyledi.

  Başbakan İlham Aliyev, muhalefetin seçimlerle ilgili iddialarının hatırlatılması üzerine de Azerbaycan'da kargaşaya, kaosa izin vermeyeceklerini söyledi.

  İSA KAMBER: ''HALKIN OYLARININ ÇALINMASINA BU KEZ İZİN VERMEYECEĞİZ''
     
  Azerbaycan'da bugün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Müsavat Partisi Başkanı İsa Kamber, ''Halkın oylarının çalınmasına bu kez izin vermeyeceklerini'' söyledi.

  Kamber, başkent Bakü'nün Gençlik semtindeki ''Tekniki Banka''da kurulan oy verme merkezinde oy kullandıktan sonra, gazetecilerin seçimsüreci izlenimleri ve sonuçlara ilişkin tahminlerle ilgili soruları yanıtladı.

  ''Seçimlere hile karıştırılmaması durumunda, kullanılan oyların yüzde 60-70'ini alacağını ve ilk turda kazanacağını'' ileri süren Kamber, ''Seçim sonuçlarının sahteleştirilmesi durumunda ise her şeyinolabileceğini'' söyledi.

  Kamber, Demokrat Parti lideri Resul Guliyev'in bu akşam Bakü'ye döneceğine ilişkin haberlerin anımsatılması üzerine, ''O benim Başbakanımdır ve Bakü'de olmalıdır'' dedi.

  Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda İlham Aliyev'in de herhangi bir Azerbaycan vatandaşı gibi ülkedeki yasalara uyarak yaşayacağını, ülke liderinin kişilerle uğraşmasının mümkün olmadığını kaydetti.

  İsa Kamber, seçimlere hile karıştırılması durumunda tavırlarının ne olacağının sorulması üzerine de 2000 yılındaki parlamento seçimlerinde hile yapıldığını, ancak o gün kendisini destekleyenlerin sokağa dökülmesini istemediklerini belirterek, ''Ancak bu kez halkın oylarının çalınmasına izin vermeyeceğiz'' dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı