Dünya Haberleri

DÜNYA

  Azeriler UFO zannetti

  Hürriyet Haber
  31 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 31 Temmuz 1999 - 00:01

  Azerbeycan'ın başkenti Bakü yakınlarında Hazar Denizi'ne düşen cismin UFO değil, Rusların gizlice geliştirdiği ‘‘Ekranoplan’’ adlı uçak-gemi karışımı bir keşif aracı olduğu iddia ediliyor.

  Azerbaycan Ulusal Uzay ve Havacılık Ajansı'nın, düşen cismin bir UFO olduğunu doğrulamasına karşın, Rusya'da yayınlanan Vremya Gazetesi, ‘‘Esrarengiz uzaylılar çok uzaklardan değil, Rusya'dan gelmiş olabilir’’ diye yazdı. Bakü Limanı açıklarında 80 metre derinlikte yatan cismin, Sovyetler Birliği döneminde Kızıl Ordu tarafından geliştirilmiş ‘‘Ekranoplan’’ adlı keşif aracı olabileceğini iddia eden gazete, ‘‘NATO'nun Yugoslavya operasyonu sonrasında Moskova askeri teknolojilere tekrar önem vermeye başladı. Bu nedenle Hazar'da keşif ve istihbarat turlarına başlanmış olabilir’’ dedi.

  540 ton ağırlıkta ve 92 metre boyundaki araç su yüzeyinden birkaç metre yüksekte havayla su arasınd bulunan bölgede hareket ediyor. Hızı saatte 500 km'ye çıkabiliyor. Bu araç aslında 1990 yılında sır olmaktan çıkmıştı, anca fotoğrafları pek yayınlanmadığı için tuhaf uçan cisim Bakü tarafında rahatlıkla UFO olarak algılanmış olabilir.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı