Dünya Haberleri

DÜNYA

  Azeri Cat Stevens

  Hürriyet Haber
  22 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 21 Şubat 2006 - 23:02

  İslam’ı ve Hz Muhammed’i konu alan İngilizce, Arapça ve Türkçe sözlü şarkılarıyla tanınan Azeri asıllı popçu Sami Yusuf, Ortadoğu’da fırtına estiriyor.

  Doğu ezgilerini, yerli ve Batılı enstrümanlarla yorumlayan Yusuf, "Günümüzde pop şarkılarının çoğunda ruhani boyut eksik. Ticari kaygılar sanatı rehin aldı. Şimdi biz bu nedenle olumlu mesajlar veren, olumlu değerleri savunan bir yorum getiriyoruz. Ama ben vaiz değilim" diyor.

  "El Muallim" isimli parçası Batı’daki Müslüman azınlık arasında da popüler olan Yusuf, "Batı’da Müslüman azınlığı onurlandıracak ünlü Müslüman pek yok. Babam zamanında Cat Stevens (şimdiki Yusuf İslam), Malcolm X, Muhammed Ali gibi isimler vardı. Şimdi bir sürü insan şöyle düşünüyor: ’İslam mı, Usame bin Ladin.’ Bazı gençlerin aklının karışık olduğunu görüyorsunuz, kendilerini şaşkın hissedebilirler" diye konuşuyor. Azeri bir ailenin oğlu olarak Londra’da büyüyen Sami Yusuf (25), "Mısır’da ve diğer Müslüman ülkelerde bu kadar başarılı olunca şoke olduk" ifadesini kullanıyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı