Eğitim Haberleri

  Azerbaycan'dan gelen öğrencilerin yurt sorunu

  AA
  30.09.2013 - 17:40 | Son Güncelleme:

  Türkiye’ye Azerbaycan'dan gelen öğrencilerin en büyük sorununun yurt olduğu açıklandı. Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği üniversitelere çağrı yaparak sorunun çözülmesi talebinde bulundu.

  Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Necibe Nesibova, Azerbaycan'dan gelen öğrencilerin yurt sorununa yönelik konuştu. Nesibova, "Bizim öğrencilerimizin Türkiye'deki üniversitelerde en büyük sorunu yurt sorunudur. Amacımız, Azerbaycan'dan gelen öğrencilerin yurt probleminin üniversiteler tarafından çözülmesidir" dedi.

  Nesibova, Ardahan, Kars, Ağrı ve Iğdır'da üniversiteleri ziyarete ettiğini ve Azerbaycanlı öğrencilerin sıkıntılarını dinlediğini söyledi. Nesibova, bu sıkıntıları çözmek için yetkilerle görüş alışverişinde bulunduğunu anlattı.

  Nesibova, Türkiye'de gün geçtikçe Azerbaycanlı öğrencilerin sayısının arttığının belirterek şöyle konuştu:
  "Bunun en büyük sebebi de ulu önderimiz Haydar Aliyev'in dediği gibi 'Bir millet iki devlet' sözünden ileri geliyor. Bizim çocuklarımız aynı milletin çocuklarıdır. Veliler de burayı yabancı bir devlet görmediği için çocuklarına Türkiye'de eğitimi yaptırmayı tercih ediyorlar. Biz önceden Türkiye'yi gezmeyi, eğitim görmeyi hayal bile edemezdik ama çok şükürler olsun 1970'lerden sonra da olsa kapılar açıldı, ilişkilerimiz arttı."

  “Yurt sayısı az”

  Azerbaycanlı öğrencilerin eğitimde yaşadıkları zorluklarla ilgilendiğini belirten Nesibova, şöyle devam etti:
  "Türkiye Cumhuriyeti'nde Erzurum'da bunu hissetmedim. Türkiye'de 170'e yakın üniversite var. Bunların yanında yurtların da yapılması gerekiyor. Çünkü yeni üniversiteler açılıyor ama yurtların sayısı artmıyor. Bizim öğrencilerimizin Türkiye'deki üniversitelerde en büyük sorunu yurt sorunudur. Öğrencileri kabul eden üniversiteler, gelecek olanlara da kredi yurtlarında kalacakları yerlerin ayarlanması çok güzel olacak. Bizim çocuklarımız da burada zorluk çekmezler ve eğitimlerini iyi bir şekilde tamamlarlar. Amacımız, Azerbaycan'dan gelen öğrencilerin yurt probleminin üniversiteler tarafından çözülmesidir."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı