Dünya Haberleri

DÜNYA

  Azerbaycan'dan ABD'ye sert çıkış

  Ali KAN/BAKÜ-DHA
  30 Ağustos 2014 - 15:49Son Güncelleme : 30 Ağustos 2014 - 15:53

  Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Elman Abdullayev, ABD Dışişleri sözcüsünün ülkesi ile ilgili açıklamalarının asılsız olduğunu söyledi. Abdullayev, "Azerbaycan’da hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlüklerin korunması ve yargı-hukuk sisteminin bağımsızlığı tam sağlanmıştır" dedi.

  Abdullayev, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki’nin Azerbaycan’da insan haklarının ve sivil toplumun durumu ile ilgili açıklamalarına yanıt verirken, "ABD başka ülkelerde sorunlar arama yerine, kendi içinde insan hakları alanında mevcut olan çok sayıda sorunlarla ciddi meşgul olmalıdır" diye konuştu.

  Sözcü Jen Psaki’nin, Azerbaycan ila ilgili dile getirdiği görüşlerin asılsız ve kabul edilemez olduğunu ifade eden Abdulayev sözlerine şöyle devam etti:

  "Siyasi mahiyet taşıyan, Azerbaycan’ın iç işlerine karışmak ve siyasi baskı girişimlerine hizmet eden bu gibi açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. ABD’nin özünde insan hakları, serbest toplanma özgürlüğü ile ilgili ciddi sorunlar var, ABD’nin Missouri eyaletinin Ferguson kentinde meydana gelen olaylar bir kez daha gösterdi ki, insan haklarını dış politika aletine dönüştüren ABD; serbest toplanma ve ifade özgürlüğünün sağlanması, etnik ve ırk temelli ayrımcılığın, aşırı şiddetin uygulanmasının önlenmesi doğrultusunda temel hak ve özgürlükler üzere üstlendiği yükümlülüklerine riayet etmekten uzaktır."

  Etiketler: abd , azerbaycan , Bakü
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı