KARS HABERLERİ

Azerbaycan'daki 20 Ocak katliamının 25. yıl dönümü

AA / Çağlar Sefertaş
21.01.2015 - 13:19Son Güncelleme :

- Kars Belediye Başkanı Karaçanta, mesaj yayımladı

YEREL HABERLER KARS

AA / Çağlar Sefertaş

KARS (AA) - Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Azerbaycan'da yaşanan 20 Ocak katliamının 25. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Karaçanta, mesajında, 20 Ocak 1990 gününün Türk dünyasının yaşamış olduğu en acı günlerden biri olduğunu belirterek, Azerbaycanlıların "Kara Yanvar" dediği günün, kendileri için de kara bir gün olduğunu bildirdi.

20 Ocak 1990'da Bakü'ye giren Sovyet ordusunun özellikle tüm halkın uykuda olduğu soğuk bir geceyi seçtiğini ve halkın en zayıf anından faydalanarak katliam yaptığını kaydederek Karaçanta, mesajında şunlara yer verdi:

"143 kişiyi acımasızca katlettiler. Sovyet ordusunun sert müdahalesi Azerbaycan halkında büyük tepkilere sebep oldu. Bu sözde ayaklanma bastırma olayı, protesto eden Azerbaycanlıları durdurmaktan öte onları cezalandırmak, bunun yanında artan milliyetçi akımları ve bağımsızlık girişiminde bulunabilecek Sovyetler Birliği'ne bağlı milletlere bir gözdağı niteliğindeydi. Ancak bu taktik geri tepti ve Sovyet yönetimi altındaki Azerbaycan'da ve diğer Türk milletlerinde de, milliyetçilik akımı ve bağımsızlık talebi ivme kazandı. Azerbaycan halkında Sovyet yönetiminin topluca reddine sebep oldu ve Sovyetler Birliğinin çöküşünü hızlandırdı. Kanlı Ocak olayı Azerbaycanlı kardeşlerimiz için güneş doğmadan önceki en karanlık vakit olmuştur. Bu olayların ardından çok fazla süre geçmeden Azerbaycan Devleti hak ettiği bağımsızlığı tekrar kazanmıştır. 20 Yanvar, hüzün günü zalimce yapılmış bir zulümdür ve biz zulmü kim yaparsa yapsın zalime karşıyız ve her kim olursa olsun zulme uğrayan mazlumların da yanında yer alıyoruz ve almaya da devam edeceğiz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kars haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kars ilinden Azerbaycan'daki 20 Ocak katliamının 25. yıl dönümü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde saat 13 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Azerbaycan'daki 20 Ocak katliamının 25. yıl dönümü haberi güncellenecektir.

  KARS NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   04:41
  • Guneş
   06:21
  • Öğle
   12:03
  • İkindi
   15:00
  • Akşam
   17:23
  • Yatsı
   18:52
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı