Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Azerbaycan'da romantik dönemin sonu

Ferai TINÇ

Bakü

Bakü'ye her gelişimde onu daha güzelleşmiş buluyorum. Yüzyılın başında yaşayan petrol zenginlerinin, Paris ve Viyana'da beğendiklerinin tıpkısını yaptırdıkları köhne fakat görkemli binalar onarılıyor, yenileniyor.

Hazar'ın omzuna başını dayayan bu görmüş geçirmiş kentte yükselen yenileri ise Bakü'nün sereserpeliğini bozmuyor.

Bağrında kaynayan petrolün kokusuna üşüşen yabancılar Bakü'nün dış görünüşünü kurtarmak için hiçbir şeyden kaçınmıyorlar.

Azerbaycan, sadece petrolü değil tarihi ipek yolunun üzerindeki önemli konumuyla da ilginin, kıyasıya rekabetin odağı oluyor.

Geçen yüzyılın sonunda başlayıp, tarihin haritasını çizen büyük oyun, bu yüzyılın sonunda değişik biçimlerde yeniden sahne alıyor ve Azerbaycan yine merkeze oturuyor.

***

AVRUPA Birliği'nin, 21'inci yüzyılın ‘İpek Yolu’nu canlandırma projesi çerçevesinde düzenlenen uluslararası konferans için bugün Bakü'ye 38 ülke ve 16 uluslararası kuruluşun temsilcileri geliyor. Devlet başkanları, başbakanlar ve bakanların katılacakları toplantının amacı Kafkasya ve Orta Asya'yı Batı'ya bağlamak.

Yeni İpekyolu koridoru, Orta Asya'dan başlayıp, Kafkasya, Hazar ve Akdeniz kıyılarından devam eden ve Ukrayna limanlarına uzanan modern bir ulaşım sistemi, karayolları, tren yolları ve limanları ile canlanacak.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra dünyaya açılan Kafkasya ve Orta Asya ülkelerinin sağlam temeller üzerinde entegrasyonunu hedefleyen bu programda Türkiye önemli bir geçiş ülkesi olarak yerini alacak.

***

BAKÜ'deki her güzel ve yeni şeyde bir Türk'ün parmağı var.

90'lardan sonra buraya gelip iş yapmaya başlayan Türklerden bir kısmı ya hayalkırıklığına uğrayıp kendisi geri dönmüş, ya da da Azerbaycan'da hayalkırıklığı yarattığı için dışlanmış ve dönmek zorunda bırakılmış.

Şimdi burada kalan işadamları artık hızlı kazançlar ve hayalci sonuçlar beklemeden sabırla çalışmaya devam etmek gerektiğine inanıyorlar.

Bakü Büyükelçimiz Ecvet Tezcan'ın deyişiyle, ‘Nefesini suyun altında en çok tutanın kazanacağını’ bilerek hareket etmek gerekiyor Azerbaycan'da.

Fakat, karşılığında yasal güvence ve ekonomik düzenlemelerin bir an önce yapılmasını istiyorlar. Vergi muafiyeti, İran'dan alınmadığı halde Türk TIR'larından kesilen yol vergisinin azaltılması gibi.

Türk tarafının üzerinde durduğu diğer en önemli konu, yatırımcılarla tek bir kurumun muhatap olması.

Çünkü burada iş yapanlar sürekli değişik kişilerle muhatap olmaktan ve herkesi ‘görmek’ zorunda kalmaktan yorulmuşlar.

Bu nedenle bugün başlayacak olan İpek Yolu Konferansı için Bakü'ye gelecek olan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Aliyev ile yapacağı başbaşa görüşmenin gündemini iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin önündeki engeller oluşturacak.

***

İPEK Yolu Konferansı, Avrasya koridorunun sadece siyasi anlamda dünya ile entegrasyonunu değil, ekonomik bütünleşmenin de alt yapısını hazırlıyor.

Büyük beklentilere girmemek gerekir ama, Avrupa Birliği'nin üzerinde titizlikle çalışıp para koyduğu, ABD'nin arkasında durduğu bu konferans, Kafkasya ve Orta Asya pazarlarının ekonomik disiplin içine sokulmasında önemli rol oynayacak.

Rekabet koşulları kendi gerçeklerini dayatacak. Bunun ekonomik olduğu kadar siyasi sonuçları da olacak. Kalite ve demokrasi.

Azerbaycan'da romantik dönem kapanıyor. Gerçekçilik dönemi başlıyor. Dostluğun derinleşip çiçeklenmesi dönemi.

X