Gündem Haberleri

  Azerbaycan'da kuş gribi kesinleşti

  BAKÜ (A.A)
  10.02.2006 - 09:56 | Son Güncelleme:

  Azerbaycan'dan Londra'ya gönderilen bazı kan örneklerinde H5N1 virüsü bulunduğu bildirildi.

  Azerbaycan'dan Londra'ya gönderilen bazı kan örneklerinde H5N1 virüsü bulunduğu bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) internet sayfasında yer alan habere göre, Azerbaycan'ın Hazar denizi kıyılarındaki bölgeden kuşlardan alınan kan örneklerine İngiltere'de yapılan testler pozitif çıktı.

  Haberde, örneklerle ilgili çalışmaların devam ettiği de kaydedildi. Kan örnekleri bir süre önce DSÖ Bakü Temsilciliği aracılıyla Londra'ya gönderilmişti. Bu arada, Azerbaycan'daki ulusal televizyon kanallarından ANS (Azerbaycan News Service) de Sağlık Bakanlığı kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, göçmen kuş türlerinden alınarak Londra'ya gönderilen kan örneklerinde “H5N1” virüsüne rastlandığını teyit etti.

  Haberde, bakanlık yetkililerinin, Devlet Veterinerlik Hizmeti'nin kuş gribi salgınına karşı tüm önlemlerin alındığını ve gerekli denetimlerin sürdürüldüğünü açıkladığı da kaydedildi. Kuş gribinin insanlara bulaşmış olduğuna dair herhangi bir veri bulunmadığını ifade eden yetkililer, vatandaşların dikkatli olmasını istedi.

  Bu arada, bir süredir Azerbaycan'da bulunan DSÖ heyetinin de bugün incelemeleriyle ilgili açıklama yapması bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı