Dünya Haberleri

  Azerbaycan'da cezaevi ayaklanması

  Hürriyet Haber
  15.02.2005 - 19:37 | Son Güncelleme:

  Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün dış kesimlerinde bulunan Binegedi bölgesindeki ağır cezaya çarptırılmış mahkumların yer aldığı 11 Numaralı Cezaevi'nde gündüz saatlerinde başlayan küçük çaplı ayaklanma girişimi devam ederken, katılanların sayısının da 100'ü aştığı bildirildi.

  Cezaevi koşullarından şikayetçi çok sayıda mahkum güvenlik görevlilerinin yere inme yönündeki çağrılarına uymayarak, taleplerinin yer aldığı kartonlarla çatıda kalacaklarını, başta cezaevi müdürünün istifası olmak üzere koşulların iyileştirilmesi yönünde taleplerinin yerine getirilmesini beklediklerini ifade ettiler.

  Olay yerine gelerek mahkumlar ve cezaevi yönetimiyle görüşen Azerbaycan Ombudsmanı Elvira Süleymanova, gazetecilere yaptığı açıklamada, ayaklanma nedenini, “mahkumların kendi aralarında bir yönetim sistemi oluşturma girişimi” şeklinde ifade etti.

  Cezaevi yönetiminin hükümlülerin bu girişimine karşı çıktığını ve elebaşılarının ayrı bir bölüme (hücre) alınarak tecrit edildiğini belirten Süleymanova, ayaklanma girişiminin bundan sonra başladığını, ayrıca yaklaşık 100 kişiden oluşan bir başka grubun da çatıya çıktığını anlattı.

  Ayaklanmada üç ayrı grubun bulunduğunu belirten Süleymanova, ayaklanma girişimine yüzden fazla mahkumun katıldığını, ancak burada bulunan diğer 800 kadar mahkumun olaylara katılmadığının belirlendiğini kaydetti.

  Cezaevi çevresinde İçişleri Bakanlığı'na bağlı askerler (jandarma benzeri) tarafından güvenlik çemberine alındı.

  Öte yandan, Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, konuyla ilgili olarak araştırma komisyonu kurulduğu, ayrıntılı açıklamanın daha sonra yapılacağı belirtildi.

  Açıklamada, “itiraz aksiyası” (protesto eylemi) olarak ifade edilen ayaklanma nedenlerini ve mahkum taleplerinin incelenmesi amacıyla özel komisyon oluşturulduğu belirtilerek, komisyona Ombudsman, mahkum yakınları ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katılmasının da öngörüldüğü ifade edildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı