Dünya Haberleri

DÜNYA

  Azerbaycan stratejik öneme sahip Lele Tepe’yi geri aldı

  ALİ KAN / BAKÜ (DHA)
  25.04.2016 - 12:13 | Son Güncelleme: 25.04.2016 - 13:13

  Azerbaycan ve Ermenistan orduları arasında bu ay başında yaşanan çatışmalar sonrası Dağlık Karabağ'da yeni bir statüko ortaya çıktı. Azerbaycan ordusu 24 yıl sonra ilk defa Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ'da ilerleyip yeni bir cephe elde etti.

  Çatışmalar Rusya'nın araya girmesiyle sona erdi. Ancak bölgede durum hâlâ gergin. DHA ekibi, Azerbaycan'ın ele geçirdiği bölgeye gitti ve cephenin en ileri noktasına ulaşarak yapılan güçlendirme çalışmalarını görüntüledi.

  Azerbaycan ve Ermenistan arasında 2 Nisan'da başlayıp, dört gün boyunca süren çatışmalarda, Azerbaycan ele geçirdiği yüksekliklerde güçlendirme çalışmalarına devam ediyor.

  Çatışmaların başladığı gece, Azerbaycan ordusu Ermenistan tarafını püskürterek kritik öneme sahip stratejik konumları 24 sene sonra tekrar ele geçirdi. Ermenistan askerleri, Lele Tepe diye adlandırılan bu yükseklikten, Azerbaycan köylerine ve sivil halkın yaşadığı noktalara ateş açıyordu. Bu nokta 1994 yılından itibaren yaşanan en şiddetli çatışmaların ardından tekrar ele geçirildi.

  Karşılıklı ateşkesin ardından, iki taraf da tekrardan mevzilerinden güçlendirme çalışmalarına başladı.

  Azerbaycan stratejik öneme sahip Lele Tepe’yi geri aldı

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı