« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Azerbaycan potasına Türk eli değdi

Azerbaycan Basketbol Milli Takımı Menajeri Levent Türknas, Azerbaycan basketbolunu Avrupa'da söz sahibi yapacaklarını söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Levent Türknas, Avrupa Basketbol Şampiyonası elemeleri Azerbaycan-Almanya maçı öncesi, takımın çalışmalarını değerlendirdi. Azerbaycan Basketbol Milli Takımı'nın genel menajerliğini 3 yıldır yaptığını ve takımı belirli bir seviyeye getirdiğini kaydetti. Türknas, şöyle konuştu:

“Kamp programlarında ve teknik kadroda değişiklikler yaptık. Avrupa şampiyonası eleme maçlarına çıkmaya hak kazandık. Şu ana kadar yaptığımız üç maçtan ikisini kazanmış durumdayız. Bunlar flaş galibiyetler. Önümüzdeki maçlarda da iyi sonuçlar elde ederek, Azerbaycan'ı tarihinde ilk defa Avrupa şampiyonasına götürmek istiyoruz.
Azerbaycan basketbolunu bebekken alıp büyüttük ve gençlik çağına kadar getirdik. Avrupa şampiyonasına katılırsak, basketbol Azerbaycan'da daha da gelişecektir. Azerbaycan basketbolunu henüz gelişmiş olarak kabul etmiyoruz. Önümüzde hedeflerimiz, basketbolu geliştirmemiz için 5 yıllık programımız var. Biz de Türkiye'de edindiğimiz tecrübelerle Azerbaycan basketboluna destek veriyoruz. Avrupa'da Azerbaycan basketbolunu söz sahibi olacak konuma getirmeye çalışacağız.”

İki tanıdık isim

Azerbaycan milli takımında Türkiye'nin de yakında tanıdığı iki ismin bulunduğuna dikkati çeken Türknas, şunları kaydetti:

“Türk takımlarında oynayan Rasim Başak ve Orhan Hacıyeva, Azerbaycan takımına büyük katkı sağlıyor. Bu iki isim aslen Azerbaycanlı olup sonradan Türkiye'ye göç etmiş arkadaşlar. Onlarla görüşerek, kendilerini doğdukları toprakların milli takımına davet ettik. Onlar da Azerbaycan milli takımında oynamayı kabul ettiler. Amerika'dan transfer ettiğimiz iki lejyoner oyuncu da takıma çok büyük katkı veriyor. Kaliforniya Üniversitesi'nde antrenörlük yapan Türk asıllı Ali Ton'u da yardımcı antrenör olarak takıma kazandırdık. Onun da büyük katkıları var. Bu kadro ile önemli başarılar elde ediyoruz.”

Avrupa Şampiyonası elemelerinde B Grubu'nda Almanya, İsveç, Bulgaristan ve Lüksemburg ile mücadele eden Azerbaycan Basketbol Milli Takımı, 6 puanla dördüncü sırada bulunuyor. Elemelerde 2 mağlubiyet ve 2 galibiyeti bulunan Azerbaycan, Avrupa şampiyonasına katılma şansını sürdürüyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz