Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Azerbaycan, ‘Fransa çekilsin’ demedi

  Hürriyet Haber
  24.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 23.01.2012 - 23:40

  Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev’in Soçi kentinde büyük umutlarla organize ettiği Rusya-Azerbaycan-Ermenistan üçlü Karabağ zirvesinden önemli bir karar çıkmadı. Zirve bildirisi Azerbaycan’ın Fransa’nın AGİT Minsk grubundaki arabulucu görevine son verilmesi talebinde bulunmadığını da gösterdi.

  Fransa parlamentosunun inkâr yasası oylaması ardından bu ülkenin tarafsızlığını bozduğunu değerlendiren Bakü, Fransa’nın bundan böyle Karabağ görüşmelerinde arabulucu olamayacağını ima etmişti. Dünkü belgede ise “Azerbaycan ve Ermenistan, AGİT Minsk grubu üyesi Rusya, ABD ve Fransa’ya Karabağ ihtilafının çözümü için gösterdikleri çabalardan dolayı teşekkür ediyor” dendi. Bildiride ayrıca, “Liderler, Karabağ ihtilâfına çözüm getirecek temel ilkelerle ilgili mesafe katetmiştir. Sonraki süreç kapsamlı barış anlaşması metninin hazırlanması aşaması olacağından süratli diyalog yürütme konusunda mutabık kalınmıştır” ifadesi yer aldı

  Bakü’den Rusya’ya doğalgaz kıyağı

  Bir yandan ana hat olarak Türkiye üzerinden Avrupa pazarlarına doğalgaz ulaştırılacağını ilan eden Azerbaycan, diğer yandan eski ortağı Rusya’ya da göz kırptı. Azeri lider İlham Aliyev ile Rusya Cumhurbaşkanı Dmitriy Medvedev, Soçi’deki zirvede Rusya’nın Azerbaycan’dan bu yıl 1,5 milyar metre küp yerine 3 milyar metre küp doğalgaz alım anlaşması imzaladı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı