« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Azerbaycan Ermeni Mkhitaryan'a vize vermedi

Alman ekibi Borussia Dortmund ile Azerbaycan temsilcisi Kabala arasında perşembe günü oynanacak UEFA Avrupa Ligi maçı öncesinde siyasi kriz çıktı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

UEFA'nın korktuğu başına geldi...

Almanya'nın Borussia Dortmund ile Azerbaycan'ın Kabala takımları arasında oynanacak UEFA Avrupa Ligi maçı öncesi siyasi kriz patlak verdi.

Krizin sebebi ise Borussia Dortmund'da oynayan Ermeni asıllı yıldız futbolcu Henrikh Mkhitaryan.

Azerbaycan'ın, Ermenistan vatandaşlarına ülkeye giriş izni vermiyor olması sorunun başlıca sebebi. İki ülke arasındaki tarihe dayanan gerginliğin, futbol mücadelesine yansımış olması ise bir başka sorunu doğuruyor. O da UEFA'nın bu ve benzeri konulara yaklaşımı.

2013'TE 27.5 MİLYON EURO'YA TRANSFER EDİLDİ
Ermenistan futbolunun son dönemdeki en büyük yıldızı olan Henrik Mkhitaryan, 2009'da Pyunik takımından 600 bin Euro'ya Ukrayna'nın Metalurg Kulübü'e transfer oldu. 2011'de 5 milyon 850 bin Euro'ya Mircea Lucescu'nun çalıştırdığı Shakhtar Donetsk'e satılan 26 yaşındaki futbolcu, 2013'te tam 27.5 milyon Euro'ya Borussia Dortmund'a gitti. Ofansif orta saha olarak görev yapan Ermeni futbolcu, Alman ekibinin hücumdaki önemli kozu. Bu sezon kariyerinin en parlak dönemini yaşayan Mkhitaryan, görev yaptığı 16 resmi maçta 10 gol 8 asist gibi müthiş bir istatistikle oynadı.

UEFA'NIN NE YAPACAĞI BİLİNMİYOR
UEFA'nın siyasi yaklaşımlardan dolayı kulüplere ağır cezalar verdiği biliniyor. Ancak, Kabala'nın yaşananlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yok. Çünkü Ermeni vatandaşlarına vize vermeme politikası Azeri hükümetinin tercihi. Bu şartlarda soruna nasıl bir çözüm bulunacağı ise bilinmiyor. Borussia Dortmund'un, Azerbaycan hükümetinin bu tutumuyla ilgili herhangi bir girişimde bulunup bulunmayacağı ise bilinmiyor.

PERŞEMBE 18.00'DE
Borussia Dortmund ile Kabala arasındaki mücadele 22 Ekim Perşembe günü TSİ 18.00'de Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de oynanacak. Grupta Dortmund 4 puan ile lider durumda. Azeri ekibi Kabala ise 1 puanla son sırada yer alıyor. (Fanatik)

Azerbaycan Ermeni Mkhitaryana vize vermedi 'HAKEME GÖZLÜK' GERÇEK OLDU


Bunları da Beğenebilirsiniz