Dünya Haberleri

  Azerbaycan’da sahte diploma skandalı

  Nurettin ATMACA/BAKÜ(DHA)
  01.02.2006 - 14:04 | Son Güncelleme:

  Azerbaycan’da Eğitim Bakanlığı, yasadışı faaliyet gösteren bazı Rus, Gürcü, Özbek ve Kazak üniversitelerinin şubelerinin verdiği diplomaların sahte olduğu ortaya çıktı. Bu kurumlardan diplomalı kişiler, ne aldıkları dersleri ne de verdikleri tezin adını biliyor.

  Eğitim Bakanı Mısır Merdanov tarafından başkent Bakü’de yapılan açıklamada, bakanlık bünyesinde diplomaların tanınması ile ilgili komisyonun yaptığı incelemede Gürcistan ve Dağıstan’dan alınan bazı diplomaların da sahte olduğunun belirlendiği bildirildi. Bakanın açıklamasına göre, Azerbaycan’da yasal şartlara uygun olmadan şube kurarak diploma dağıtan üniversitler Şunlar: Zaza Fanaskerteli adına Tıp Fakültesi (Gürcistan), Sen Petersburg Devlet Beden Terbiyesi Akademisi (Rusya),Taşkent Nizami Pedagoji Enstitüsü (Özbekistan), Almatı Abay Devlet Pedagoji Üniversitesi (Kazakistan) ve Rusya Federasyonu’ndan bazı yüksek öğretim kurumları.

  TÜRKLER DE OKUYOR

  Azerbaycan’da yasadışı faaliyet gösteren bu kurumların bazılarında Türk öğrencilerin de yıllık 600-1000 dolar ücretlerle kayıt yaptırarak öğrenim gördükleri ileri sürülüyor. Azeri yetkililer tarafından yapılan incelemeler sonunda bu okullardan verilen 20’den fazla üniversite diploması iptal edildi. Komisyon üyelerinin sahte diploma alanlarla yaptıkları yüz yüze görüşmelerde, ilginç gerçekler de ortaya çıktı. Devam mecburiyeti olan ve gündüz eğitim veren bazı okullardan diploma alanların, aynı anda Azerbaycan’da devlet veya özel sektör işyerlerinde çalışıyor göründükleri belirlendi. Bazı sahtecilerin ise, üniversiteyi bitirirken yazdıkları tezin adını dahi söyleyemedikleri, bazılarının da okulda eğitim aldığı belirtilen derslerin adını bile bilmedikleri anlaşıldı.
  1997 yılında Avrupa’da yüksek öğrenim alanında uzmanlıkların tanınması hakkında Lizbon Konvensiyonu’na katılan Azerbaycan’da tanınma başvurusu yapan 600 diplomanın incelenmekte olduğu ve bunlardan 215’inin geçerliliğinin kabul edildiği bildirildi.

  Bunların arasında Türkiye Üniversiteleri 115 diploma ile birinci sırada yer alırken, 54 diploma ile Rusya ikinci oldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı