Ege Haberleri

EGE

  Azap Gölü SOS verdi

  Necati MALDAR / SÖKE, (DHA)
  20 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 19 Mayıs 2011 - 21:54

  Aşağı Büyük Menderes Havzası’nın en önemli sulak alanlarından olan, tepeli pelikan, bahri, angıt, yeşilbaş ördek, sakar meke, akbalıkçıl ve gri balıkçıl gibi kuşların üreme ve beslenme alanı Azap Gölü, bu yıl erken kirlilik alarmı verdi.

  EKOSİSTEMİ Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’nce (EKODOSD) 2007’den bu yana takip edilen Azap Gölü’nde yaşanan olumsuzluklarla ilgili bazı tespitlerde bulunuldu. 2010’un haziran, temmuz ve ağustos ayı incelemelerinde göl suyunun renginin yeşil hale geldiği, sazlıkların kuruduğu, tabandan gaz çıkışı olduğu, yoğun şekilde balık ölümleri yaşandığı ve bunları yiyen kuşlarda da ölümlere rastlandığı tespit edildi.
  Gölde yaşanan olumsuzluklar konusunda ilgili kurumlar uyarılarak, bilimsel araştırma yapılması için Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’yle (SDÜ) işbirliğine gidildi. EKODOSD Bilim Danışmanı ve SDÜ Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Erol Kesici başkanlığındaki bilim heyeti, geçen yıldan bu yana Azap Gölü’yle ilgili araştırmalarını sürdürüyor.
  4 aylık sonuçlar
  Yrd. Doç. Kesici, Azap Gölü’nde şubat-mayıs arasında yaptıkları limnolojik (suyun kimyasını inceleyen bilim dalı) araştırmalarda, göl suyuna dış ortamdan aşırı oranda besi maddesi, atık ve yapı maddesi girişi tespit ettiklerini söyledi. Gölde geçen yıllardan mevcut olan ve ortamdan uzaklaştırılmayan besi maddelerin artışı sonucu çözünmüş oksijen oranının çok düşük olduğunun belirlendiğini kaydeden Yrd. Doç. Erol Kesici, “Koku veren gazlarının salınımında artış söz konusu. Suyun ışık geçirme özelliği değeri 6-14 cm arasında. Askıda katı madde ve Klorofil A miktarı da aşırı oranda artmış durumda” dedi.

  NELER OLACAK?

  Yrd. Doç. Erol Kesici, önlem alınmada geç kalınması halinde, gölde mavi-yeşil alglerin aşırı artacağını, suların bakteri istilasına uğrayacağını, kitleler halinde su kuşlarının, balıkların ve diğer su canlılarının ölümlerine bu yıl da rastlanabileceğini ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı