ANKARA HABERLERİ

Az gören gözler oyunla iyileşecek

Hürriyet Haber
10.01.2018 - 15:45Son Güncelleme :

ODTÜ'lü araştırmacılar, az görenlerin görme yetisinin geliştirilmesi amacıyla sadece göz hareketleri ile oynanabilen bilgisayar oyunları geliştirdi. Ekran başındakiler, farklı oyunlar ile göz egzersizlerini kolaylıkla yapabiliyor

Hürriyet Haber

ODTÜ Bilgisayarlı Öğretim Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Çağıltay, aynı bölümde Araştırma Görevlisi Mehmet Dönmez ile birlikte geliştirdikleri "Gözcü" isimli projelerini açıkladı. Kısmi görme engellilerin görme yeteneklerinin iyileştirilmesi amacıyla bilgisayar oyunları geliştirdiklerini belirten Çağıltay, bu kapsamda az görenlerin sadece gözlerini kullanarak oynadıkları oyunlarla göz egzersizleri yapabilmesinin sağlandığını anlattı.

Az görenlerin göz egzersizlerinin genellikle boncuklar, iplikler ya da renkli nesneler kullanılarak eğitmen denetiminde yapılabildiğine işaret eden Çağıltay, şu bilgileri paylaştı:

"Klasik egzersizlerin etkisi, özellikle görme sorunu olan çocukların erken yaşta rehabilitasyonu sürecinde sağlıklı bir şekilde ölçülememektedir. Bu yöntemlerin kısıtlılıklarından dolayı gözün görme yeteneklerinin geliştirilmesi objektif ve ölçülebilir şekilde yapılamıyor. Ayrıca, ölçümler bir eğitmene bağımlı olarak yürütülüyor. Geliştirdiğimiz teknolojik çözüm ile kullanıcının göz hareketlerinden kameralarla alınan veri bilgisayarda işlenmekte, bilgisayar oyununu göz hareketleri ile oynayarak görme egzersizi yaptıran bir sistem oluşturulmaktadır."

FAZLASI İÇİN TEŞVİK EDİYOR

Çağıltay, sistemin pilot testleri için göz tembelliği olan bir çocukla yapılan çalışmada çok başarılı sonuçlar elde edildiğini aktardı. Çocuğun tedavisinde çok önemli sonuçlar aldıklarını aktaran Çağıltay, "Klasik rehabilitasyon süreçlerine göre eğlenceli bir sistem olduğu için daha uzun süreli egzersizler yapılabiliyor. Bu sayede, bir çocuğun göz tembelliği sorunu hızla ortadan kaldırıldı." bilgisini paylaştı. Sistemin kişileri istedikleri yerde istedikleri zaman daha fazla göz egzersizi yapabilmeleri için de teşvik ettiğini vurgulayan Çağıltay,

"Sistemin kullanımı bir eğitmene bağlı olmadığı için egzersizler evde de rahatça yapılabilmektedir. Bu sistem sayesinde kısmi görme engelli kişilerin görme, gördükleri nesnelere odaklanabilme ve takip edebilme gibi becerilerinin saptanması ve görme yeteneklerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Görme yeteneği ilerledikçe oyun uygulamasında daha zorlayıcı senaryolar kullanılarak ilerlemesi sağlanıyor. Sistem, klasik bir rehabilitasyon oturumunda fark edilmesi mümkün olmayan anlık verileri bile kaydedebildiği için bu kişilerin doktorlarına süreç ile ilgili raporlamalar kolayca sunulabiliyor" dedi.

2018’İN ORTASINDA KULLANIMA AÇILACAK

Prof. Dr. Kürşat Çağıltay, TÜBİTAK'tan aldıkları destek ile ODTÜ Teknokentte Eyesoft firmasını kurduklarını ve sistemin tüm ihtiyaç sahiplerince kullanılabilmesi için çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Çağıltay, sistemin deneme testlerinin yapıldığını ve bu yılın ortalarında genel kullanıma açılacağını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Az gören gözler oyunla iyileşecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ocak 2018 tarihinde saat 15 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Az gören gözler oyunla iyileşecek haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Nisan 2018, Salı
 • İmsak
  04:18
 • Guneş
  05:52
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:38
 • Akşam
  19:42
 • Yatsı
  21:09
Sayfa Başı