Teknoloji Haberleri

  Az elektrikle daha çok ısının

  AA
  07.10.2008 - 10:56 | Son Güncelleme:

  Süleyman Demirel Üniversitesi'nde daha az enerji ile daha çok ısınmayı sağlayan bir cihaz geliştirildi.

  SDÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Bilgisayar Donanımı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Proje Sorumlusu Yrd. Doç. Ahmet Küçükkömürler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Teknik Eğitim Fakültesine ait atölyede küçük kaynak makineleri üzerine çalışırken, yeni bir ısıtma sistemi geliştirdi.

  Elektromanyetik indüksiyon prensibiyle çalışan cihazla 85 santigrat dereceye kadar ısı elde ettiklerini anlatan Küçükkömürler, cihazın çalışırken saatte yaklaşık 400 watt elektrik harcıyor.  Ön yüzü mermer blok şeklindeki cihazın oda içinde farkedilmeyeceğini de vurgulayan Ahmet Küçükkömürler, 50'ye 40 santimetre boyutlardaki cihazın 20-25 metrekarelik bir odayı rahatlıkla ısıtabildiğini söyledi.

  Ahmet Küçükkömürler, sistemin günümüzde kullanılan elektrik sobalarına göre çok daha az elektrik harcadığına da işaret ederek, şöyle konuştu:
  “Cihazın üzerinde ayarlama düğmeleri de bulunuyor. Isıyı istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Görünüş olarak gayet estetik. Zaten cihazı geliştirirken bu özelliğine de dikkat ettik. Mermer blok şeklinde geliştirilen cihaz rahatlıkla duvara monte edilebilir.”

  Küçükkömürler, üretilen cihazın maliyetinin de düşük olduğunu bildirdi. Prototipin 100 YTL'ye mal olduğunu anlatan Ahmet Küçükkömürler, istenilirse projenin daha da büyütülüp, yaygınlaştırılabileceğini söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı