Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ayvazovski operasyonu

  Turan YILMAZ / ANKARA
  01 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 01 Ekim 2011 - 00:40

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün girişimiyle Çankaya Köşkü’nün zengin tablo koleksiyonuna ilişkin hasar envanteri çıkarıldı.

  Tarihi ve sanatsal değerleri nedeniyle 1’inci sınıf olarak nitelenen 325 tablodan 70’inde hasar saptandı. Aralarında ünlü ressamlar Ayvazovski ve Gerome’ya ait eserlerin de bulunduğu, çoğu 19’uncu yüzyıldan kalma 35 tablonun çok ağır hasarlı olduğu belirlendi. Köşk, rutubetten boyaları akan ağır hasarlı tabloların onarımı için harekete geçti. Çoğunluğu yağlıboya tablolardan oluşan değerli eserleri onarabilecek yabancı uzmanlar için Dışişleri Bakanlığı da devreye sokuldu. Bu alanda en iyiler olduğu kabul edilen İngiliz, İtalyan ve Rus uzmanların araştırıldığı bildirildi.
  Hayrünnisa Gül, önceki gün Ordu ziyareti sırasında kendisine eşlik eden gazetecilere, Köşk’ün resim koleksiyonundaki eserlerden bir kitap hazırladıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Ayvazovski’ler, Gerome’lar var. Söylemek istemiyorum ama Pembe Köşk’teki havuzdaki rutubetten dolayı zarar görmüşler. Ancak bizde restorasyon çok başarılı değil, hatta bazen gerekli makineler bile yok. Yurtdışından uzmanlarla yazışıyoruz. Gerome için Fransa, Ayvazovski için Rusya’dan uzmanlar geldi. İngiltere, Almanya, İtalya’dan görüş istedik. Çok zarar var.”
  Medvedev’ler görmüştü
  Onarımı yapılacak tablolar arasında ünlü Fransız ressam Gerome’ya ait tabloların yanı sıra içler acısı hallerini gördüğünde Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in eşi Svetlana Medvedeva’nın gözlerini yaşartan ünlü Rus ressam Ayvazovski’ye ait 10 tablo da yer alıyor. Geçen yıl mayıs ayında Ankara’ya yaptıkları ziyaret sırasında Hayrünnisa Gül’le birlikte Çankaya Köşkü’nü gezen Medvedeva, 6’sı nemden ağır hasar gören Ayvazovski tablolarını görünce çok etkilendi. Medvedeva, yağlıboya tabloların cam çerçeveli muhafaza edilmemesi gerektiğini söylerken, Hayrünnisa Gül tabloların koruma altına alınıp koruyucu önlemler uygulandığı bilgisini verdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı