BALIKESİR HABERLERİ AYVALIK HABERLERİ

Ayvalık'ın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesi için protokol imzalandı

DHA
06.04.2018 - 19:07Son Güncelleme :
DHA

BALIKESİR’in Ayvalık ilçesinin, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almasını isteyen Ayvalık Belediyesi, UNESCO sürecini Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte sürdürmek için Ayvalık Alan Yönetim Planı protokolüne imza attı.

UNESCO yolunda ilk olumlu sonucu Nisan 2017’de alan ve ‘Endüstri Peyzajı’ başlığı ile UNESCO’nun geçici miras listesine giren Ayvalık’ın, kalıcı listeye girmesi için çalışmalar devam ediyor. Ankara’ya giden Ayvalık Belediye Başkanı CHP’li Rahmi Gençer, UNESCO hazırlıklarının Ayvalık Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü iş birliğinde yürütülmesi amacıyla protokol imzaladı.

Genel Müdür Yalçın Kurt ile birlikte ‘Ayvalık Alan Yönetim Planı’ protokolüne imza atan Başkan Gençer, kentin tarihi, kültürel, arkeolojik ve doğal değerlerini korumak, geliştirmek ulusal ve uluslararası alanda tanıtımını yapmak, gelecek kuşaklara aktarımını sağlamak istediklerini söyledi. Bu nedenle alan yönetimi planını Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü ile birlikte hazırlayacaklarını belirten Gençer, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Cunda, Küçükköy, Sarımsaklı ve Altınova ile görülesi güzellikler sunan Ayvalık, özenle koruduğu kültürü, benzersiz mimarisi, bambaşka özellikler sergileyen Tabiat Parkı, tertemiz havası, pırıltılı denizi, 22 adası, su altı florası ve faunası, sanatçılara ilham veren atmosferi, özgün mutfağı ve aydın insanlarıyla bir yeryüzü cenneti. Bütün bu değerlerimiz ile birlikte UNESCO yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.”  

Kadri KAYA/AYVALIK(Balıkesir), (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ayvalık haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ayvalık haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ayvalık'ın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesi için protokol imzalandı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı