BALIKESİR HABERLERİ

Ayvalık UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne Girmek İçin Kararlı

IHA
05.12.2015 - 12:05 |Son Güncelleme :

AYVALIK ÇALIŞTAYA EV SAHİPLİĞİ YAPTI.

IHA

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Belediyesi tarafından düzenlenen UNESCO Dünya Mirası Yolunda Ayvalık Çalıştayı başladı.
Çalıştayın açılışında konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ayvalık’ın UNESCO’ya endüstriyel miras yönünde başvuru yaptığını hatırlatarak, "Zeytin, zeytinyağı kültürü günümüzde de devam ediyor. Ayvalık’ın zeytinyağı coğrafi işareti de var. Bölgemizde 2 milyon zeytin ağacı var. Şimdi üzerinde tehditler var. UNESCO süreci gözlerin doğaya, çevreye, zeytine özellikle tabiat parkımıza çevrilmesine neden olacak. Bu süreç, Ayvalık’ın nasıl korunması gerektiği ve Ayvalık’ı idare edenlerin bu işe nasıl titizlikle baktığının kanıtıdır. Eski tarihi yapılar bir anda restore edilmeyecek ama bu bir başlangıç. Bu işi hep birlikte yapacağız. Lütfen herkes elini taşın altına koysun, bu seferberliği hep beraber yapalım. Ayvalık’ın herkese ihtiyacı var." dedi.
Çalıştayada; Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne hangi yöntemle ve nasıl başvuracağını, açılacak olan dosyalardaki en önemli kriterlerin neler olacağıyla ilgili çalışmaların yapıldığını kaydeden Başkan Gençer,”Ayvalık dışından gelerek, ilçeye yerleşmiş birçok vatandaşımız var. Bunların arasında birçok önemli profesörlerimiz ve ilçemizdeki STK’lar ve Kent Konseyi’miz, gönüllülerimizle birlikte çıktığımı bu yolun ilk adımındayız. Daha önümüzde çok yol var” ifadelerini kullandı.
Ayvalık’ın UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’ne girmesi halinde, ilçedeki çevre başta olmak üzere tarihi ve kültürel değerlerinin korunmasının sağlanacağını kaydeden Belediye Başkanı Gençer, “Bunun yanı sıra da Ayvalık’ın endüstriyel mirasının gelecek nesillere taşınması, hem de bugüne kadar koruma altında olan bölgelerimize dikkati çekmeyi hedefliyoruz. Tüm bunların yanı sırada UNESCO aracılığıyla, Bu zengin mirasımızı dünyaya yayabilmeyi amaçlıyoruz. Dünya’nın bunca zenginliğe sahip Ayvalık’tan haberdar olması da bizim için çok önemli. Bu miras hepimizin mirasıdır. Ayvalık’ta bu işle ilgili gönül vermiş herkesi kucaklayarak bu süreci yürütmek istiyoruz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Ayvalık UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne Girmek İçin Kararlı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Aralık 2015 tarihinde saat 12 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ayvalık UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne Girmek İçin Kararlı haberi güncellenecektir.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2019, Pazartesi
 • İmsak
  06:45
 • Güneş
  08:15
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:32
 • Akşam
  17:52
 • Yatsı
  19:17
Sayfa Başı