Ege Haberleri

EGE

  Ayvalık’ta kurtuluş coşkusu

  Tuncel YILMAZ / AYVALIK (Balıkesir), (DHA)
  16 Eylül 2015 - 10:57Son Güncelleme : 16 Eylül 2015 - 10:57

  BALIKESİR’in Ayvalık ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıldönümü törenle kutlandı.

  Kutlamalar, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde başladı. Törene, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, CHP’li Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ayvalık Garnizon Komutanı Albay Aydın Nazlı, gaziler, siyasi parti ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çok sayıda vatandaş katıldı. Çelenklerin sunulup, şehitler için saygı duruşunda bulunulmasının ardından hep bir ağızdan İstiklal Marşı okundu. Kalabalık, Atatürk Anıtı’na karanfiller bırakırken, öğrenciler şiirler okudu, halk oyunları gösterileri sunuldu.

  Ayvalık’ta kurtuluş coşkusu

  Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, günün anlam ve önemini belirttiği konuşmasında, "Ayvalık, Yarbay Ali Çetinkaya komutasındaki 172. Alay tarafından Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’da ilk kez düzenli bir ordu tarafından düşmana ilk kurşunun sıkıldığı yer. Bu haklı savaşta Küçükköy’den, Altınova’dan, Murateli’den, Bağyüzü’nden ve tüm çevre köylerden katılan milis kuvvetleriyle Anadolu’da ilk resmi askeri kurşunun Ayvalık’ta atılması bizim için büyük bir gurur kaynağıdır. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dehasıyla 15 Eylül 1922’de yani ilk kurşunun atılmasından 3.5 yıl sonra da İstiklal Savaşı’nın son günlerinde Ayvalık’ta olmuştur. Bizler bu haklı gururu da yaşıyoruz" dedi.

  Belediye Başkanı Gençer, Türkiye’nin günümüzde bir terör örgütü tarafından Ortadoğu’nun karanlık batağına çekilmeye çalışıldığını, ancak Türk Milleti’nin sağ duyusu nedeniyle bunu başaramayacağını da vurgulayıp, sözlerini Mustafa Kemal Atatürk’ün "Ne Mutlu Türk’üm Diyene" sözüyle tamamladı.

  Ayvalık’ta kurtuluş coşkusu

  Başkan Gençer’in konuşmasının ardından Ayvalık Belediyesi bando takımı, Şef Ergün Tekincan’ın öncülüğünde, ay-yıldızlı tişört giyip, marşlar çaldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı