BALIKESİR HABERLERİ

Ayvalık Belediyesi Ekim Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

IHA
07.10.2015 - 16:19Son Güncelleme :

AYVALIK BELEDİYESİ EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI.

IHA

Ayvalık Belediye Meclisi Ekim ayı olağan meclis toplantısını Orhan Peker Sanat Galerisi’nde gerçekleştirdi.
Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in öncülüğünde yapılan oturumda CHP’li Mehmet Ali Tuncer mazereti nedeniyle katılmadı.
Saygı duruşu ile başlayan toplantıda son bir aylık süreci değerlendiren Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Türkiye’nin bir yılda ikinci kez genel seçimlere gittiğini ve bu süreç te Güneydoğu ve Doğu bölgelerinden gelen şehit haberleriyle ülke olarak yüreklerin yandığını söyledi.
Ayvalık Belediyesi olarak, turizm sezonunun sona erdiğini ve önümüzde kış aylarının önemli bir gelir unsuru olan zeytincilikte ise bu yıl mahsulün az olduğunu hatırlattı. Henüz başlayan zeytin hasadının da hayırlara vesile olmasını diledi
Ayvalık Belediyesi olarak Cunda yolunda bisiklet yolunu hayata geçirdiklerini kaydeden Başkan Gençer, bisiklet yolunun her iki başına da birer jetonlu bisiklet kiralama sistemi kuracaklarının da müjdesini verdi.
Küçükköy’de bir kültür salonu yapılacağını ve bunun sponsorluğunu Doğuş Grubu’nun üstlendiğini anlatan Belediye Başkanı Gençer, kültür salonunun kış aylarında kongre turizmine yönelik organizasyonlar düzenlenmesi halinde yapımı tamamlanacak kültür salonunda yararlanabileceğini de sözlerine ekledi.
Yapılan toplantının ilk maddesinde ele alınan Ayvalık Belediyesinin 2016 Mali Yılı Gelir ve Gider Bütçesi ele alındı. Ayvalık Belediyesi Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Uğur Dündar’ın öngörülen bütçe ile komisyon raporunun okunmasının ardından, 2016 yılında Ayvalık Belediyesi’nin tahmini bütçesinin 100 bin lira olarak hedeflendiği ifade edildi.
Ayvalık Belediyesi’nin MHP’li Üyesi Firdevs Türkyılmaz’ın şerh koyduğu öğrenilen bütçesi ile ilgili söz alan MHP’li Belediye Meclis Üyesi Halil Gür, gelir oranlarının personel giderleri çıktıktan sonra yüzde 30 oranında bir kısmının dışında hizmet alımlarıyla ilgili bölümünde 22 bin 701 rakamına ulaştığını bunun da yüzde 30’luk oranı geçtiğini hatırlattı.
Gür’ün bu hatırlatması üzerine söz alan Uğur Dündar müşavir kişi ve kişilere ödenen ücretlerin etüt proje ve ekpertiz giderleri, müteahhitlik giderleri, bilgisayar, harita yapım, danışma giderleri, temizlik hizmeti alımı giderleri ve benzeri birçok kalemin toplamı olan hizmetler olduğunu ifade etti. Ayvalık Belediyesi’nin 8 ve 22 Ağustos’ta Sayıştay’ın incelemesinden geçtiğini ve hesapların yasal sınırlar içinde olduğunu kaydetti.
Tahmini bütçe ile ilgili söz alan AK Partili Sinan Oğuz Başkurt belediye olarak 100 bin liralık bütçenin tutturulup, tutturulamayacağını ve geçtiğimiz yıllarda tahmini bütçelerin gerçekleşip, gerekleşmediğini sordu.
Soruyu yanıtlayan Uğur Dündar, Ayvalık Belediyesinin geçtiğimiz yılki bütçesinin yüzde 54 oranında artışı olduğunu belirtti.
Tahmini bütçede geçtiğimiz yıl satılan gayrımenkullerin bulunmadığını, ayrıca bu artışın en büyük kalemlerinden birinin de Güzel Ayvalık Şirketinin akaryakıt istasyonu cirolarından kaynaklandığı vurguladı.
Daha sonra yapılan oylamada CHP’li Belediye Meclis üyelerinin kabul, MHP’li Meclis yelerinin red ve AK Partili üyelerin çekimser kalmasıyla tahmini bütçe kabul edildi.
Ayvalık Belediyesi’nin 2016 Mali Yılı Gelir Tarifesi ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı’nın yeniden belirlenme oranlarının üzerinden hesaplandığını vurgulayan Dündar, Belediye bünyesindeki Hudut Kapısındaki Ayvalık Belediyesi Liman İşletmesi olarak ayak bastı ücretlerinin 1 Avro’dan 2 Avro’ya çıkarıldığını söyledi.
Yapılan oylamada 2016 Mali Yılı Gelir Gider Tarifesi oy birliğiyle kabul edildi.
Toplantıda Ayvalık Belediyesi bünyesindeki Zabıta Müdürlüğü 2015 Mali Yılı Ek Bütçesi de 1 milyon 410 lira olarak oy birliğiyle kabul edildi.
Toplantıda; Ayvalık Belediyesi’nin Vakıflar Bankası hesabının vergi, resim, harç hesabı olarak tanımlaması da oy birliğiyle kabul edildi.
Dolu kadro Derece Değişikliğine ilişkin gündem maddesi de ele alındı. Buna göre bir Sanat Tarihçisi ve belediye bünyesinde mühendis kadrosunun bir adet tekniker olarak değiştirilmesine karar verildi. Böylelikle Ayvalık Belediyesi’nin tüm birimlerine malzeme dağıtımı ve bu malzemelerin sarfiyatının denetiminin tek elden sağlanmasına ait yeni bir birimin oluşturulacağı bildirildi. Yapılan oylamada gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.
Fen İşleri Müdürlüğü Personel Alım İhalesinin 3 yıllık yapılması o birliğiyle kabul edildi.
Ayvalık Belediyesi bünyesinde Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına ilişkin olarak Marmara Üniversitesi bünyesindeki otomotiv teknolojisi bölümü mezun bir teknikerin depocu olarak bin 903 lira maaş ve ek gelirlerle 2 bin 500 lira ücretle çalıştırılması oy birliğiyle kabul edildi.
İMAR MÜDÜRLÜĞÜ VE KOMİSYONDAN GELEN KONULARDA DEĞERLENDİRİLDİ
Meclis İmar Komisyonundan gelen konuların da ele alındığı toplantıda¸Sakarya Mahallesi 2 pafta, 205 ada, 7-8-9-10-11 parsellerde kayıtlı mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait taşınmaz ile alakalı Ayvalık İlçe Mal Müdürlüğü’nün 04.08.2015 tarih, 1443 sayılı yazısı görüşüldü.
Konuyla ilgili komisyonun verdiği kararda eski Kız Meslek Lisesi karşısındaki otoparkın katlı otopark olmasına ilişkin talep oy birliğiyle reddedilerek, söz konusu alanın sadece otopark olarak kullanılmasına karar verildi.
Sakarya Mahallesi 108/1 pafta, 1761 ada, 3 parselde kayıtlı taşınmaz ile alakalı plan tadilatı teklifi, Altınova Mahallesi 10235 parselde kayıtlı mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait taşınmaz da bulunan uzun yıllar atıl durumda bulunan Alaattin Süberoğlu evlet Hastanesi binasının Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilerek Sağlık Meslek Lisesi olarak hizmet vermesi ile alakalı plan tadilatı teklifi oy birliğiyle kabul edildi.
Toplantıda; Mithatpaşa Mahallesi 1079 ada, 1 parselde kayıtlı taşınmaz ile alakalı plan tadilat teklifi ile Sakarya Mahallesi 134/1 pafta 1493 ada, 150 parselde kayıtlı taşınmaz ile alakalı plan tadilatı teklifi oy birliğiyle kabul edildi.
Ayvalık Belediyesi’nin Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısında; İmar Dairesi ve diğer birimlerden gelen konular bölümünde ise; Kemalpaşa Mahallesi 1386 ada, 1 parselde kayıtlı taşınmaz ile alakalı dolgu imar planına meclis tarafından alınan kararın yeniden değerlendirilme istemi oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre mevcut Koç Holding bünyesindeki Setur Marina’nın bulunduğu alanda bulunan Migros ve Akaryakıt İstasyonunun yıkılarak yerine çarşı ve benzeri ünitelerin bulunduğu bir biçime dönüştürülmesine ait gelen teklif oy birliğiyle kabul edildi.
Sakarya Mahallesi 22 pafta, 362 ada, 6 parselde kayıtlı taşınmaz ile alakalı olan teklifleri; Namık Kemal Mahallesi, 163 pafta, 1024 ada, 3 parselde kayıtlı taşınmazın kamulaştırılması talebi ve Namık Kemal Mahallesi 163 pafta, 1024 ada, 3 parselde kayıtlı taşınmaz ile alakalı kamulaştırılması komisyona sevk edildi.
Toplantıda; Sarımsaklı’da meydan da bulunan Telekom Binasının yıkılarak, bu binanın Sarımsaklı Camii’nde bulunan bölüme taşınması ve burada da baz istasyonunu yapılmasına ilişkin AK Partili Meclis üyelerinden gelen soru önergesinin cevabının yapılacak araştırmaların ardından bir sonraki meclis toplantısında verileceği bildirildi.
Toplantıda Ayvalık Belediyesi bünyesindeki çam ağaçlarından elde edilecek fıstıkların bu yıl toplanması ve satılmasının Ayvalık Belediyesi bünyesindeki Güzel Ayvalık Şirketi tarafından toplanması ve işletilmesine ilişkin talep değerlendirilerek, oy birliğiyle kabul edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Ayvalık Belediyesi Ekim Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ekim 2015 tarihinde saat 16 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ayvalık Belediyesi Ekim Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi haberi güncellenecektir.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:20
 • Guneş
  07:42
 • Öğle
  13:28
 • İkindi
  16:30
 • Akşam
  19:01
 • Yatsı
  20:19
Sayfa Başı